Amerikaiak vásárolják fel Londont

A Cushman & Wakefield legfrissebb adatai szerint London kereskedelmi ingatlanbefektetései három egymást követő negyedévben emelkedtek. A befektetések mértéke a negyedik negyedévre a harmadik negyedévben elért 1.602 milliárd fontról 3.096 milliárd fontra emelkedett, ami éves szinten 6.81 milliárd font növekedést jelent.

Bár hosszú idő után (2006 negyedik negyedévétől 2007 második negyedévéig tartó időszak) 2009-ben történt meg először, hogy a londoni befektetések három egymást követő negyedévben növekedtek, az éves volumen még így is elmarad a 2008-ban elért 6.99 milliárd fonttól és a 2007 év végén elért 19.42 milliárd fontnak is mindössze csak a 35 százaléka.

Az összesített éves csökkenés a gazdasági visszaesésnek és a piaci kínálat hiányának tudható be. A kínálat fő forrásai, beleértve a REIT cégeket és az alapokat is, nagymértékben kimaradtak a piacból 2009-ben, valamint a bankok válság sújtotta kintlévőségeinek tervezett eladása sem valósult meg. A kereslet az év folyamán növekedett, ami több eladót ösztönzött értékesítésre, mely növelte a volument az első negyedéves 679 millió fontról.

A West End alpiacon 3.095 milliárd font befektetés történt 2009-ben, mely kissé elmarad a 2008-as 3.53 milliárd fonttól. Ezzel ellentétben a City & Docklands alpiacok 3.7 milliárd font összbefektetéssel sikeresebb évet zártak, mint a 2008-ban elért a 3.46 milliárd fonttal.

Bíztató azonban, hogy a City & Docklands alpiacokon 2009 negyedik negyedévében a forgalom háromszor meghaladta a 2008 ugyanezen időszakában mért forgalmat, melyhez jelentősen hozzájárult a HSBC Tower Canary Wharf értékesítése 772 millió fontért, a 88 Wood Street EC2 eladása 183 millió fontért a Korean National Pension Fund részére, valamint az 5. Churchill Place, Canary Wharf értékesítése 208 millió fontért.

A City & Docklands alpiacokon történt beruházások 90 százaléka nemzetközi befektetőkhöz köthető, akik továbbra is jelentősen profitálnak a font gyengeségéből, az Egyesült Királyság piacának átláthatóságából, az alacsony kamatokból valamint a hazai piacaikhoz és más befektetési osztályokhoz képest relatív magas hozamokból.

Bill Tyser, a Cushman & Wakefield City befektetési üzletágának vezetője elmondta: “Várhatóan a befektetők étvágya 2010-ben sem fog csökkenni. Még nem tudjuk, milyen lehetőségek lesznek, de a bankok részéről további kínálat várható, mely az erősödő hozamok és a növekvő árak előnyeit élvezi majd, azt jelezve, hogy csökkenteni kívánják egyes kintlévőségeiket. 2009-ben a tranzakciók számában 75-ről 67-re történt csökkenés a kínálat általános hiányát jelezte a piacon, ami nem elégítette ki a növekvő nemzetközi és hazai keresletet amint a brit REIT-ek és más intézmények ismét megjelentek a potenciális vásárlók körében. Ezt bizonyítja a 90 Queen Street értékesítése is a GPE részére 46 millió fontért 8.2 százalékos hozammal, valamint Gracechurch Street 55 megvásárlása 27,7 millió fontért, 8 százalékos hozammal a BP Pension Fund által.”

Clive Bull, a Cushman & Wakefield Central London befektetési üzletág vezetője hozzáfűzte: “2009 legfontosabb konzekvenciája a tengerentúli befektetők egyre növekvő dominanciája, akik a tranzakciók 73%-a mögött álltak. A font gyengeségéből következően a londoni piac magas értéket képvisel a kínálatért újabban ismét versenybeszálló brit vevők számára. Annak ellenére, hogy a teljes éves eredmény elmarad 2008-hoz képest, meglehetősen biztosak vagyunk abban, hogy 2009 volt a mélypont és 2010 ismét emelkedést hoz majd, mivel az árak emelkedésével ás a kereslet növekedésével egyre több kínálat szabadul fel a bankok részéről.”