Kicsit nem figyeltünk oda és ötödével drágult a lakásunk
Budapesten több mint 20 százalékkal drágábbak voltak a lakások tavaly december végén, mint 2015 utolsó napjaiban – derült ki az MNB most közölt adataiból.
A hazai lakásárak éves növekedési üteme enyhén emelkedve 15,4 százalékot tett ki 2016 végén nominális, míg 13,5 százalékot reálértelemben. A fővárosban ugyan lassult a nominális lakásárak növekedése, de így is 22,5 százalékot tett ki, ami még így is kiugróan magas az ország többi településéhez képest. A vidéki városokban egy év alatt 13,8 százalékkal, míg a községekben egy év alatt 9,3 százalékkal nőttek a lakásárak.
2016 negyedik negyedévében Magyarország minden régiójában a városi lakásárak emelkedését lehetett tapasztalni, az egyes régiók közti szórás ráadásul alacsony is volt. A vidéki lakások ára nominális értelemben 1,3-3,8 százalék között változott a különböző régiókban. A legnagyobb mértékben, 3,8 százalékkal Dél-Alföldön, míg a legkisebb mértékben Közép- és Dél-Dunántúlon emelkedtek a városokban a lakások árai nominálisan.
A vidéki városok lakásárainak éves dinamikájában már nagyobb heterogenitás tapasztalható. Éves alapon Közép-Magyarországon nőttek a városi lakás- árak a legnagyobb mértékben, csaknem 18 százalékkal 2016 végén, míg Észak-Magyarországon ugyanekkor csupán mintegy 10 százalékos éves dinamika volt megfigyelhető. A lakásárak alakulását országos átlagban bemutató aggregált MNB lakásárindex nominális alapon egy százalékkal nőtt 2016 utolsó negyedévében, ami lassulást jelent az előző időszakhoz képest. Reálértelemben az aggregált MNB lakásárindex már nem emelkedett tovább az utolsó negyedévben.
Magyarország régióit külön tekintve a negyedik negyedévben mindenhol a városi lakásárak emelkedését lehetett tapasztalni. 2016 negyedik negyedéve során valamelyest lassult a hazai lakásárak negyedéves növekedési üteme, amely lassulás mind a kis, mind pedig a nagyobb településeken megfigyelhető volt. Budapesten 1,6 százalékkal nőttek a lakásárak nominális alapon, ami csaknem 3 százalékponttal alacsonyabb értéket jelent a harmadik negyedéves növekedéshez képest. A vidéki városokban 2,2 százalékkal emelkedtek a lakásárak átlagosan a negyedik negyedévben, ami szintén lassulást jelent az előző időszakhoz képest. A községekben a harmadik negyedéves nagyobb mértékű, csaknem 11 százalékos lakásár növekedés után év végére kissé, mintegy két százalékkal visszaestek az árak nominálisan.