Masdari ökováros? Álom marad?

Lehetséges, hogy a világ első egyelőre még csak tervezett ökovárosa valóban csak szép reményű terv marad, amolyan jelenkori ezeregy éjszaka meséibe illő torzóként. A terv szerint a világ első önellátó városaként a jövő építészetét határozta volna meg, ámbár befektetők nélkül a jelen is sokkal bizonytalanabb, nem hogy a jövő.

A 45.000 fősre tervezett város házainak teteje nepelemekből állt volna, az ingatlanok és az utcák képe tradícionális arab építészet hangulatát mutatta volna, a szándékosan szűkre tervezett utcák és sikátorok pedig kifejezetten az árnyékolást szolgálták volna. Évszázados tapasztalat, a legújabb technológiák használata és a futurisztikus építészet – ezek az összetevők jellemzik ennek az ökológiai mesének a történetét.


A város élete maga az ökológiai egyensúly. Az a bizonyos “ökológiai lábnyom” itt valóban kicsi lenne, lett volna. A lakók munkába gyalog, biciklivel, vagy épp vezető nélküli elektromons taxival járnának, a háztartások szintén a lehető a legkevesebb energiafelhasználással, illetve hulladékterheléssel működnének. Egy város robbanó motoros autó nélkül, üveggázhatású gázok és az óriási kommunális hulladék nélkül. Az emirátusok 18 milliárd dollárt terveztek invesztálni a projektbe, mégis egyre kétségesebb, hogy a grandiózus tervek valaha is megvalósulnak. Amikor Muhammad ibn Zayid Al Nahyan 2008 februárjában lerakta az építkezés alapkövét, úgy tűnt, 2016-ra kész lesz a város, ehhez képest a múlt héten már a 2025-ös befejezést prognosztizálták. A jövő tehát igencsak csúszni tűnik. Az építkezésnek természetesen az sem tett jót, hogy a válság óta hatalmasat zuhant a régió felkapott ingatlanjainak ára, ráadásul a kifutó építkezések miatt még nagyobb kínálat várható az év végéig. Márciusban aztán a projekt két felelőse (az energetikai és az ingatlanfejelsztési részleg főnöke)  is távozott a projektből. 


Hogy megnyugtassák a nyugtalankodó befektetőket, a beruházó demonstratív ünneplésbe kezdett, különösen mivel elkészültek az első házak az építkezésen. A teljes projekthez képest azonban ez még csupán egy érdekes színes hír kategória a pénzüket féltő befektetők számára. A projekt tudományos megtámasztását szolgálja a „Masdar Institute of Science and Technology szoros együttműködésben áll a Massachusetts Institute of Technology-val. A városban egyszer megnyíló egyetem pedig a környezetváltozással, energiabiztonsággal és az újrahasznosítás terén fog kutatásokat végezni.

A kritikusok szerint azonban az Emirátus képviselőinek optimizmusa meglehetősen érthetetlen. Az ország egyelőre igen csehül áll a környezetvédelem területén, és Masdar ide, Masdar oda, de az ország Katar és Kuvait után még mindig az egy főre jutó üvegházhatás-kibocsátás harmadik helyezettje. És valljuk be, még ha meg is épül a grandiózus kisváros, a 4.5 millió lakosú államban nem jelenthet túl nagy változást.