Lakást venne, eladna? – gondokat okozhat az új szabály
Meglehetősen nagy a bizonytalanság a 2012. január elsejétől a használt lakásokra is kötelezően kiállítandó ingatlan-zöldkártya, avagy energiatanúsítvány körül. A vonatkozó kormányrendeletet vélemények szerint nem harmonizálták a jogi környezettel, és a szankciók is hiányoznak belőle.
Az ingatlanok energiatanúsítványára vonatkozó hatályos kormányrendelet felülvizsgálatára és jogharmonizációjára lenne szükség a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ) elnökségi állásfoglalása szerint, mivel a jogalkotó nem harmonizálta az ingatlanok energiatanúsítványára vonatkozó hatályos kormányrendeletet az ingatlanok építéséhez, forgalmazásához kapcsolódó jogszabályi környezettel, ezzel jogalkalmazói bizonytalanságot teremtett.
Homályban tapogatózva
A szakmai szövetség tapasztalatai szerint az építésügyi igazgatási hatóság az elmúlt időszakban nem követelte meg az energetikai tanúsítvány bemutatását az új építésű ingatlanok használatba vételi engedélyéhez. Ebből következően várható, hogy 2012. január 1-jét követően a használtlakás forgalmazás adás-vételi szerződéseihez, illetőleg a tartós bérleti szerződésekhez sem lesz kötelezően csatolandó az energetikai tanúsítvány. Amennyiben ez a feltételrendszer marad hatályban, akkor megkérdőjelezhető az energetikai tanúsítvány kiállításának értelme, és elképzelhető egy kedvezőtlen jogalkalmazói, illetve jogkövető magatartás.
Gyakorlatilag lehetetlenné teszik az ingatlanok energiatanúsítványának szabályozási hiányosságai az uniós szándék hatékony hazai érvényesítését – fogalmazott Király Zsuzsanna, az Energiaklub szakpolitikai intézet és módszertani központ projektvezetője (lakossági energiagazdálkodás) blogbejegyzésében. A szakértő szerint nem egyértelmű, hogy kötelező-e a 2012. január elseje után eladott lakásokhoz energetikai tanúsítványt is mellékelni.
A szankciók hiányából kiindulva a szakpolitikai intézet munkatársa szerint gyakorlatilag levezethető az összes többi akadály, így, akikre a jogszabály vonatkozna, még mindig a teljes homályban tapogatóznak. Az építéshatósági és ingatlan nyilvántartási eljárások kellékei közé bő három év alatt sem sikerült odabiggyeszteni a tanúsítványt, mint kötelező mellékletet, az építéshatóságok (tisztelet a kivételnek) tehát nem követelik meg az építtetőktől, az ingatlanügyekkel foglalkozó jogászok pedig teljesen érthetően nem kívánnak további plusz munkát magukra venni, ha az elmaradást úgysem kéri senki számon – fogalmazott.
A cikk folytatását itt olvashatja