Továbbra is New Yorkban legdrágább a boltok bérleti díja
A gazdasági és kiskereskedelmi (retail) mutatók stabilizálódási jeleire és a kereskedők javuló bizalmára válaszul a világ számos piacán stabilizálódni kezdtek az első osztályú kiskereskedelmi üzlethelyiségek bérleti díjai 2009 harmadik negyedévében. A bérleti díjak átlagosan egy százalékot estek globálisan második negyedéves szintjükhöz képest – mindez a CB Richard Ellis (CBRE) kiskereskedelmi szektorról szóló legújabb piacelemzéséből derül ki.
New York továbbra is a világ legdrágább retail piaca maradt annak ellenére, hogy az elmúlt 12 hónapban 25 százalékkal estek a bérleti díjak. Az első osztályú ingatlanok bérleti díja évi 12.062 eurót tett ki négyzetméterenként; az amerikai metropoliszt Hong Kong (7.177 euró/m2/év) és Párizs (6.300 euró/m2/év) követi a képzeletbeli dobogón. Érdekes tény, hogy Hong Kong-ban, Párizsban, Sydneyben és Londonban az első osztályú kiskereskedelmi ingatlanok bérleti díjai stabilak maradtak az elmúlt egy év során a globális gazdasági visszaesés ellenére. Sydney a negyedik helyre emelkedett a legdrágábbak listáján, ami elsősorban az ausztrál dollár amerikai valutához viszonyított relatív erősödésére vezethető vissza. Ezzel szemben Tokióban 18 százalékos visszaesés volt megfigyelhető a bérleti díjak terén az elmúlt 12 hónapban, de ez nem veszélyeztette a japán főváros ötödik helyezését.
A CB Richard Ellis elemzéséből kitűnik, hogy noha a fogyasztók továbbra is óvatosan költenek, a fogyasztói bizalom lassan bár, de javul. A kiskereskedelem még kihívások előtt áll, de a kereskedők bizalma is nőtt az elmúlt év során: az érett piacokra és az első osztályú lokációkra való terjeszkedés a legtöbb szektor -például az élelmiszer és a ruházati kereskedők számára-továbbra is fontos.
A CBRE kutatása szerint – amely 220 vezető kereskedelmi cég 2010-re szóló európai expanziós terveit elemezte – 73 kereskedő (a megkérdezettek 36,5 százaléka) több mint 10 üzlethelyiség nyitását tervezi 2010-ben. 25 cég (12,5 százalék) a piaci lehetőségeket még agresszívebben kihasználva 40-nél is több bolt nyitását fontolgatja. A skála másik oldalán a megkérdezettek 43 százaléka 5, vagy annál kevesebb új üzlethelyiséget tervez.
A helyzet meglehetősen különbözik az első és a másodosztályú üzlethelyiségek között. Számos cég arra használja a jelenlegi piaci lehetőségeket, hogy a korábbinál jobb boltokat és lokációt szerezzen meg, míg mások hálózatukat konszolidálják: “a legjobb” és az “egyéb” üzlethelyiségek közötti különbség pedig egyre nő. A legjobb helyszínek első osztályú üzlethelyiségeinek díjai stabilak maradtak és vonzzák a bérlőket, míg a másodosztályú lokációk és kisebb piacok emelkedő üresedéssel, csökkenő kereskedői kereslettel és visszaeső bérleti díjakkal szembesülnek.
Európa a legdrágább
Továbbra is az EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióban vannak a legdrágább kiskereskedelmi piacok: a 20 legdrágább helyszínből 9 itt található. Párizs (3.), London (6.), Moszkva (7.), Zürich (8.) és Dublin (10.) az első tízben van. A piacok többségén stabilizálódni látszódtak a legfelső kategóriás díjak az elmúlt időszakban, habár a CBRE EU-27 bérleti díj-indexe a harmadik negyedévben 0,4 százalékot csökkent, egy év alatt pedig 4 százalékot esett. Az üresedési ráta hagyományosan alacsony a legjobb helyszíneken az egész régióban, bár az “első osztályú lokáció” fogalma sok piacon szűkült. A kereskedők továbbra is engedményeket követelnek, többek között forgalomarányos bérleti díjat, főleg ahol erős tárgyalási pozíciókkal rendelkeznek. Érdekes, hogy új bevásárlóközpont-fejlesztések hiányában sok kereskedő aggódik a terjeszkedés jövőbeni korlátozottsága miatt, leginkább a fejlődő piacokon.
Közép-Európában továbbra is a bécsi Kohlmarkt a legdrágább bevásárlóutca 220-245 euró/m2 havi bérleti díjjal. A prágai Na Prikope utcában is magasabb díjon lehet üzlethelyiséget bérelni, mint Budapesten. “Itthon továbbra is a Váci utca északi része a legdrágább: négyzetméterenként kb. 60-80 euróval kell számolni egy 200 m2-es üzlethelyiség esetében, azaz nem lényegesen drágább egy bolt bérlése a Belvárosban, mint a legsikeresebb prémiumkategóriás bevásárlóközpontban” – mondta Bobély Gábor, a CB Richard Ellis budapesti vezető elemzője.