Ingatlanárak volt vasútvonalak mentén: mennyiért lehet tanyánk, erdőnk vagy házunk?

Az Ingatlanmagazin.com annak járt utána, hogy a vasúti szárnyvonalak bezárása hogyan hatott a kistelepülések helyi ingatlanpiacára. Úgy tűnik, a válság elvégezte a munka oroszlánrészét, vasút elsorvasztása már csak olyan volt, mint halottnak a pofon. A kínálati árak 15-20 százalékkal estek vissza, de vevő így alig akad, pedig erdőket, tanyákat és jó állapotú családi házakat egyaránt kínálnak.

A vonalbezárások első hullámaként 2007. április 4-én 14 vasútvonalon és vonatpótló autóbuszjárat-viszonylaton állt le a személyforgalom. Bár hivatalosan “ideiglenes üzemszünetről” beszéltek, több helyen fémtolvajok tették járhatatlanná a pályát, 2009. december 13-án pedig újabb 24 vonalon szűnt meg a személyszállítás.

A vonalak megszüntetésével évi 7 milliárd forint megtakarítást remélt a kormány. Az eredeti megszüntetési tervben szereplő összesen ezer kilométer hosszú pályaszakaszon Hónig Péter közlekedési miniszter szerint naponta mindössze 6400 ember utazott. A személyforgalom leállítása után egyes vonalakon a teherforgalom megmaradt. Jelentős bezárásokra került sor Komárom-Esztergom, Bács-Kiskun és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben.