Kontinentális Európában 85%-kal emelkedett a kiskereskedelmi ingatlanbefektetések volumene 2009. második negyedévében
A közvetlen európai kiskereskedelmi ingatlanbefektetések az év második negyedévében 85%-kal emelkedtek az első negyedévhez képest a Jones Lang LaSalle legújabb kutatásai szerint. Az emelkedés inkább az ingatlanok méretének növekedésének, mintsem a tranzakciók számának tudható be, hiszen az első negyedévben lezajlott 33 tranzakcióhoz képest alig több, összesen 38 ügylet zajlott le a második negyedévben.
A befektetési volumen megközelítőleg 2 milliárd Euró volt 2009. második negyedévében, az első félévben pedig összesen 3 milliárd Euró volt a befektetések összege. Ez az eredmény hasonló a 2004. első felében lebonyolított befektetési volumenhez. Annak ellenére, hogy a 2009. első felében lezárult befektetések volumene 63%-kal alacsonyabb a 2008. első felének eredményéhez képest, számos nagy üzletkötés valósult meg, beleértve kilenc, 100 millió Euró érték feletti tranzakciót is.
Jeremy Eddy, a Jones Lang LaSalle európai kiskereskedelmi tőkepiaci részlegének igazgatója elmondta: “2009-ben a legtöbb nagyobb kiskereskedelmi tranzakciót egy közös tényező jellemzi: a vásárló számára rendelkezésre álló finanszírozási forma, ami lehet az eladó általi finanszírozás, vagy strukturált finanszírozás. A banki finanszírozás továbbra is csak korlátozottan áll rendelkezésre Európa-szerte, így sok esetben az eladó által történő hitelnyújtás tette lehetővé a tranzakciót.”
A jövővel kapcsolatban a következőket tette még hozzá: “A kiskereskedelmi ingatlanbefektetések kilátása Európában 2009. második felében továbbra is bizonytalan marad. A kényszerű értékesítések egyelőre nem váltak gyakorivá és a féléves értékbecslések nem jeleztek komoly likviditási problémákat. Számos olyan jelentős tranzakcióról van tudomásunk, amelyek a közelmúltban zárultak le, vagy közel állnak ehhez, elsősorban Németországban, és bízunk abban, hogy a minőségi ingatlanok iránti érdeklődés folytatódni fog.”
Az első negyedévhez hasonlóan a kiskereskedelmi befektetések nagy része (95%-a) Nyugat- Európában zajlott le, míg Közép-Kelet Európában az aktivitás igencsak korlátozott, mivel a befektetők elsődlegesen a belföldi és a főbb európai piacokra összpontosítanak.
Az első félévben az 5 nagy piac játszott fontos szerepet, ahogy azt a Jones Lang LaSalle “Nagy Ötös” című, 2008. novemberében a MAPIC-on közzétett riportjában előre jelezte. Franciaország és Spanyolország a második negyedévben lezajlott 693 millió Eurós és 360 millió Eurós volumennel még úgy is a legaktívabb piacokká vált, hogy az első negyedévben egyetlen kiskereskedelmi ingatlan befektetési tranzakció sem zárult le. A figyelemreméltó értékesítések közé tartozik a Lille-ben található “Le 31” bevásárlóközpont eladása közel 160 millió Euró értékben (az eladó a Forminvest, a vevő a Pramerica volt) és a hozzávetőlegesen 235 millió Euró értékű madridi Plenilunio Park eladása, ami ebben az évben az eddigi a legnagyobb tranzakció volt Európában. Az eladó a Banif, a vevő az Orion volt.
2009. első felében a kiskereskedelmi tranzakciók nagy részét a kontinentális európai bevásárlóközpontok tették ki összesen 2 milliárd Euró befektetett összeggel, ami az előző negyedévhez képest számottevően magasabb; a teljes volumen 69%-át teszi ki.
A belvárosi bevásárló utcák továbbra is nagyon vonzóak a biztos bevétel és az egységek mérete miatt. Az visszabérlési piacon szintén megnövekedett aktivitást tapasztalnak kiváltképp a vendéglátásra alapuló kiskereskedelmi épületek esetében, amelyet a kiskereskedők tőke iránti igénye és a befektetők hosszú távú, biztos bevételi forrás iránti érdeklődése generál. A retail parkok és big boxok iránti érdeklődés visszaszorult 2009. első félévében, a teljes volumen 13%-át teszi ki, szemben a 2008. első félévében tapasztalt 30%-kal.
Az ingatlanalapok és az intézmények voltak a legaktívabbak a félév során; a teljes volumen 40%-át jegyzik, és az már világossá vált, hogy a hitelpiacokon folytatódó problémák miatt a hitelből finanszírozó vásárlók helyzete továbbra is nehéz lesz.
2009. első felében a kiskereskedelmi ingatlan befektetések összege az Egyesült Királyságban 1,8 milliárd Euró volt. Ennek nagy részét az első negyedévben lezárt tranzakciók teszik ki. A második negyedévben az alacsony kínálatnak köszönhetően kevesebb üzlet jött létre. Bár a minőségi ingatlanok hozamai stabilizálódnak és a befektetői kereslet és megítélés is javul, a bérlői hozzáállás és a bérleti díj csökkenés hatással van az ingatlanok értékére, főként a másodlagos piacokon. A készpénz tőkeerős befektetők uralják a piacot, mivel a hitelpiacokon továbbra is nehézségekbe ütköznek a befektetők. Ezen túlmenően a hosszú távú bevételt garantáló befektetésekért prémiumot kell fizetni.