Régiónkra vadászik a top száz

Még mindig a brit alapoké a fő szerep Európában, ám fokozatosan jönnek fel a spanyol, osztrák és francia társaságok. Szinte mindegyikre jellemző, hogy kettőzött erővel keres befektetési célpontot Közép- és Kelet-Európában.

Ömlik a pénz ingatlanalapokba – onnan meg a piacra, ahol hihetetlen gyorsan kelnek el a jó irodaházak, bevásárlóközpontok, ipari parkok vagy szállodák. A múlt heti, Cannes-ban megrendezett MIPIM-en, a szakma legfontosabb éves vásárán a Europe Real Estate BV holland kiadó ismét nyilvánosságra hozta a portfólió mérete alapján elkészített top százasas listát, amely mindezt alátámasztja. Az idei első két helyezett például 30-40 százalékkal növelte portfólióját egyetlen év alatt, és a dinamizmusra mi sem jellemzőbb, mint az, hogy a 2005-ös első százból négy már be sem került a mostani listába, és voltak nagyon nagy ugrások és zuhanások is. A magyar piacon is aktív lengyel Globe Trade Center a 82. helyet kaparintotta meg.
A britek fölénye azért is figyelemre méltó, mert több szabályozási változás volt, és felvásárlásokat is végrehajtottak. Ne feledkezzünk meg a spanyol Metrovacesáról, amely saját helyezését kettővel javítva a 12. lett, de tavaly nyár óta ez a cég birtokolja a negyedik helyezett francia Gecinát, s az összesített 13,8 milliárd eurónyi portfólióértékkel bronzérmesek lennének. Érdekes, hogy az első tízből négy inkább páneurópai szereplőnek minősül, mint helyi alapnak, de a 100-as listán a több országban jelen lévők aránya növekvőben van, s ez az ingatlanfejlesztők számára is fontos trend. Igen látványosan hiányoznak a listáról a német alapok, részben azért, mert az ezekre ácsingózó külföldiek sokkal vehemensebbek a német piacon.

Andreas Ridder, a CB Richard Ellis nemzetközi ingatlan-tanácsadó kelet-közép-európai ügyvezető igazgatója Cannes-ban szintén optimizmusának adott hangot. Mint mondta: a kelet-közép-európai befektetési piac az elmúlt öt évben példátlanul növekedett, és ez alól 2005. sem volt kivétel. A földrajzi terjeszkedés egyre látványosabb. Ez nemcsak az érintett országok számában érhető tetten, de a fejlettebb piacú országok esetében is igaz. Szlovákia, Bulgária és Románia ma már aktív helyszínnek számít, Lengyel- és Csehországban pedig egyre több vidéki városban erősödik a befektetői aktivitás. A befektetések szektorok szerinti felosztása is változik. A piacon továbbra is az irodapiacba és kereskedelmi ingatlanokba áramlik a tőke, de az invesztíciók mértéke az ipari szektor esetén exponenciálisan nő: 2005-ben a tranzakciók értéke 330 millió eurót (82,5 milliárd forintot) tett ki. Olyan piacok esetében, mint a szálloda- és a vegyes használatú ingatlanoké, szintén növekedés volt tapasztalható. Végül egyértelműnek tűnik, hogy az invesztorok ma már az európai befektetési piac folytatását látják a kelet-közép-európai fővárosokban.