Földindulás Budán – Rá sem ismerünk majd a városra?

Magasabb fokozatra kapcsoltak az önkormányzatok. A Főváros budai kerületeiben, az elmúlt években grandiózus fejlesztési tervek láttak napvilágot, melyek közül néhány már a megvalósítás szakaszában tart, némelyek pedig a tervezési, engedélyeztetési fázisok valamelyikében.

A szóban forgó II., III., XI., és XII. kerületek közterületein és kihasználatlan telkein, több városrendezési, kulturális, turisztikai, sport és szabadidős projekt fejlesztése látszik megvalósulni.

Az ingatlanpiac szereplői folyamatosan panaszkodnak a drasztikusan visszaesett keresletről, a kiadhatatlan irodákról és üzlethelyiségekről, a csökkenő lakásárakról, és a félbehagyott vagy el sem kezdett fejlesztésekről. Ez persze nem minden esetben megalapozatlan önsajnálat, hiszen tény, hogy a spekulatív fejlesztések piaca lassan 2 éve süllyed, és még legalább ennyi ideig tart mire kitör a stagnálásból.

Van azonban egy olyan szegmens az ingatlanfejlesztési piacon, ami a válsággal mit sem törődve fejlődik. Ezek a beruházások a városfejlesztési programok, avagy az IVS-ekben (Integrált Városfejlesztési Stratégia) megjelenő akcióterületi tervek, melyekhez nagyobb részt uniós vagy állami forrásokból, kisebb részt helyi önrészből és vállalkozói befektetésekből teremtik elő a megvalósításhoz szükséges forrásokat.

A cikk, elsősorban a főváros budai oldalával foglalkozik, de nem lehet szó nélkül elmenni, a pesti oldal egyik legkiemelkedőbb városrendezési beruházása mellett, ami a Belváros Új Főutcája nevet viseli, és a Szabadság tértől a Kálvin térig tartó útszakasz teljes átalakítását jelenti. A projektre az V. kerület Önkormányzata mintegy 2 milliárd forint uniós támogatást kapott.

Visszakanyarodva Budára vegyük is sorra a legjelentősebb városszerkezetet megújító projekteket, melyek hosszú távon határozzák meg egyes városrészek képét és funkcióit. A közterület fejlesztések azonban nem csak önmagukban értékesek az azt használatba vevő lakók vagy turisták számára, hanem komoly hatással vannak mind a lakossági, mind a gazdasági érdekeltségű ingatlanpiacra is. Az, hogy egy-egy ilyen rehabilitált területen a lakásárak érzékelhetően növekednek – válság ide vagy oda – az szinte már magától értetődő. Ahogyan az is, hogy a sok esetben csökkentett forgalmú, vagy akár a forgalomtól teljesen elzárt útszakaszok sétáló számának növekedése miatt, az üzlethelyiségek, éttermek, kávézók forgalma is jelentősen növekszik, így ezek további ingatlanpiaci fejlődést, átrendeződést generálnak az adott területen és annak közvetlen vonzáskörzetben.

Pörögnek a fejlesztések a II. kerületben

A II. kerület, mint Budapest egyik legkedveltebb lakóövezete, jelenleg két nagyobb fejlesztési projektben érdekelt. Az egyik fejlesztési terület a Pasaréten található, ezt a 12,6 hektáros helyszínt az önkormányzat közel 7 milliárd forintért értékesítették az SCD Group számára. A befektető cég a kerülettel együttműködve egy teljesen új városközpontot tervez, ahol a javaslatok szerint iroda és szolgáltató funkciók, sport- és szabadidős, valamint kulturális és idegenforgalmi létesítmények épülnének, továbbá jelentős számú parkolót is kialakítanak a felszín alatt.

Jászai Gellért SCD Group elnöke, a Porfolionak adott korábbi interjújában az egyéb fejlesztésekről így nyilatkozott, “A tervek szerint azon a szakaszon a Hűvösvölgyi út kétszer három sávos lesz, külön lehajtó sávot és körforgalmat is tervezünk. Emellett a 2-es metró végállomásához is ki kell hagynunk egy területet a projekt helyszínén, tudniillik annak idején ide tervezték a metróvonal végét, ami remélhetőleg egyszer majd megvalósul, illetve egy buszpályaudvarnak is helyet kell hagynunk.”

A kerület másik nagy volumenű projektje a Belbudai Városközpont elnevezésű saját beruházás, melynek összértéke 1,8 milliárd forintra volt tervezve, és első körben 1,5 milliárd forintnyi támogatást igényeltek hozzá, de végül a második fordulóban “csak” 984 millió forintot ítéltek meg a projektnek, így helyenként módosítani kényszerültek az eredeti terveken. Az épített környezet minőségi javítása mellett a kerület fő célkitűzése, hogy a rehabilitáció alá vont utcarészeken és a környező területeken jelentősen növekedjen a gyalogos és a biciklis forgalom, valamint újra jelenjenek meg a régi típusú kiskereskedelmi boltok és vendéglátóhelyek.

A tervek készen, a kivitelezés még várat magára

Buda északi kapujának számító Óbuda is jelentős változásokat tervez, melynek egy jelentős része átnyúlik a II. kerületbe is, így egy közös fejlesztési programról beszélhetünk. Az “Óbudai Promenád” elnevezésű sétány a Margit hí budai hídfőjétől indulna, és a Frankel Leó út – Bécsi út – Amfiteátrum – Lajos utca – Árpád hídi átjáró – Szentlélek tér – Fő tér vonalon haladna végig. A promenád II. kerületi szakasza 1,5 km, míg a III. kerületi rész 2 km hosszú lenne a tervek szerint. Az önkormányzatok elképzelései szerint mind a külföldi, mind a magyar turistaforgalom növekedését szolgálhatja a városrész központjában a sétálóutcás rész kiterjesztése, ami a környéken lakók közérzete és ingatlanjaik értéknövekedése mellett, komoly potenciált jelent a kiskereskedők és a vendéglátóhelyek számára is.

A projektre a III. kerületi önkormányzat a tavalyi évi költségvetésében 600 millió forintot irányzott elő, és a projekt göröngyös úton haladó megvalósulásának első jelei közé tartozik a fejlesztési koncepció kidolgozottsága, és a már lezárult építészeti pályázat melyet a Főtér megújítására írt ki a városvezetés.

Az ötlet jó – Újbudán folytatódhat a belváros

Folytatva a számszerinti sorrendet, Óbuda után Újbuda következik a részleges városkép megújítók sorában. Ahogy már kirajzolódhatott mindenki számára, ezek a projektek elsősorban nyugodt, tiszta, békés, zöld, kultúrált képet mutatnak magukról, és jellemzően gyalogosoknak, bicikliseknek, egyes esetekben a tömegközlekedést használóknak készülnek.

A XI. kerületben sincs ez másképp. A Kulturális Városközpont (KVK) nevet viselő koncepció, melyet a Bartók Béla út Szent Gellért tér és Móricz Zsigmond körtér közötti szakaszára álmodtak meg. A fejlesztés előterébe a kulturális értékeket bemutató vagy teremtő galériák, műhelyek, kávézók kerültek.

Az elméleti útszakaszt a “Gomba” elnevezésű épülettel végződne, mely felújítására szolgáló építészeti pályázat lezárásához az önkormányzat -lakhelytől függetlenül- a honlapján is gyűjti a világhálót használók szavazatait. A megvalósítás részeként első körben a nagy múltú és felújított Hadik kávéházat és néhány galériát adnak át, a további lépésekben pedig nagyban számítanak a befektetőkre, akik a kulturális típusú fejlesztéseikhez jelentős bérletidíj-kedvezményben részesülhetnek. Az említett Kulturális Városközpontot több szakaszra osztotta fel a tervező. Az 1. szakasz a KVK-t és a turizmust tartalmazza, a 2. szakasz a KVK magterülete, a 3. részegység egy vendéglátói útszakasz, míg a 4. a kereskedelmi-logisztikai központ területe.

A Biopiac nem vész el, csak átalakul

Végül elérkeztünk a Hegyvidékhez, azaz a XII. kerülethez. Itt már eddig is több fejlesztés valósult meg az elmúlt években, de épp a napokban kezdtek bele a legújabba, ami a MOM Művelődési ház és a Gesztenyéskert találkozásánál található. A felújítás elsődlegesen a Sirály utcát érinti, de a MOM – Gesztenyéskert kulturális, sport és szabadidő negyed névre keresztelt projekt keretein belül a Művelődési Ház és maga a Gesztenyéskert is meg fog újulni a tervek szerint.

A projekt teljes költségvetése 4 milliárd forintra tehető, melyből 900 millió forint a támogatás. A fejlesztésben nagy figyelmet szántak a már meglévő és népszerű funkciók megőrzésére, így a jövőben megújult helyszínen működik majd tovább a Biopiac, a Sirály utca pedig jelentős átalakuláson esik át. Az utcán eddig áthaladó gépkocsi forgalom megszűnik, és az utcai szint megemelésével közösségi térré alakul át. A kialakuló sétálóutca rendezvénytér funkciót is kap. Az utca alá egy háromszintes épület kerül, melynek első szintje – étteremmel, kávézóval, konferenciateremmel – a Gesztenyéskertre nyílik, alatta pedig 110 parkolóhelyes, kétszintes mélygarázs épül, derül ki az önkormányzat híreiből.

A Sirály utca és a Gesztenyéskert madártávlati látványterve.

A fejlesztések környékén található lakások lehetséges értéknövekedéséről, Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője úgy véli, “A sétálóutcává alakított övezetek általában gyorsan felértékelődnek, jelenleg ugyan az általános piaci helyzet miatt még nem érdemes komoly áremelésre számítani, de ezek az ingatlanok mindenképpen forgalomképesebbek lettek, és középtávon egy 10% körüli árnövekedés is várható majd. A Belvárosban, a Főutca átadásával már kezd éledezni a piac, most, hogy nagyjából kész van az egész.”