Bedőlt a neves magyar lakóparképítő cég

Felszámolási eljárást indítottak a Gropius Építőipari Zrt. ellen, miután az adóhatóság végrehajtást rendelt el.

A bíróság elrendelte a Gropius Építőipari Zrt. felszámolását – értesült a Gazdasag.hu. A portál beszámolója szerint lépést előrevetítette, hogy néhány napja az a Nemzeti Adó- és Vámhivatal végrehajtást rendelt el a társaság ellen. A vállalkozás több kötelezettsége járt le, amelyeket nem fizetett ki (ezek egy része vitatott). A cég médiajelenléte igen intenzív volt az elmúlt időszakban, munkáikat elégedetlen alvállalkozók kísérték, akiket nem fizetett ki a társaság. A cég – emlékeztet a Gazdasag.hu – az építőipar egyik feketebárányává vált, miután több munkánál nem fizette ki az alvállalkozókat, annak ellenére, hogy a megrendelő kiegyenlítette a számlát (a követelések egy része vitatott).

 

Legutóbb egy még átadás előtt álló Lidl áruházat kezdtek el bontani az alvállalkozók, miután a generálkivitelező Gropius nem fizette ki őket. Választott bíróság dönt majd egy XIII. kerületi óvoda és bölcsőde építésén részt vevő ki nem fizetett vállalkozók sorsáról, ahol szintén a Gropius volt a befutó, s az önkormányzat rendezte is kötelezettségét a társasággal szemben – írja 13. kerületi hírhatár című online lap. A Gropius árbevétele 2008-ban érte el csúcspontját, tavaly már csak a 2005-ös szintet hozta. Három éve 21 milliárdot meghaladó forgalmat produkált a társaság, 2010-ben már csak 10,3 milliárdot. A legnyereségesebb év a 2003-as volt, akkor csaknem másfélmilliárd forint adózás előtti eredményt ért el. Tavaly is pozitív eredményt tudott felmutatni: 228 millió forintot, de osztalékot nem fizetett. Kötelezettségállománya 2010-ben 6,3 milliárd forint volt, ami bár tetemes összeg, 27 százalékos csökkenést jelent az előző évi 8,7 milliárdhoz képest.

 

A társaságnak két magánszemély a tulajdonosa 50-50 százalékban: Csáktornyai Gyula és Szőts Gábor. A Gazdasag.hu szeretett volna az illetékesektől érdeklődni a cég pénzügyi helyzetéről, de többszöri próbálkozásuk ellenére sem vette fel senki a társaság központi telefonját. A Gropius nehéz helyzetéről már évekkel ezelőtt is jelentek meg hírek. Amint arról 2008 elején a Napi Gazdaság beszámolt, a Gropius Zrt. ellen már több felszámolási kérelmet is benyújtottak. A cég finanszírozási problémái 2007 ősze óta ismertek voltak, több hitelbiztosító is visszavonta a szállítói limiteket, és erről értesítette a hitelező kereskedelmi bankokat is. Akkor azt írtuk, hogy bő egy évet csúszott a főváros XII. kerületében épült, a MOM Parkban álló sportcentrum átadása. Már 2008-ban úgy tűnt, hogy a dél-pesti Duna-parton épülő, 250 milliárd forintra taksált beruházást jelentő DunaCity is tovább rontja majd a Gropius helyzetét.