Leszállóágban a kiskereskedelem
Visszaesett a kiskereskedelm: értékesítésének júniusi volumene 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A szezonális és naptárhatástól megtisztított mutató a májusihoz képest stagnáló forgalmat jelez.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a csökkenésben meghatározó szerepet játszott az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése, miközben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalmának volumene nőtt.
A kiskereskedelmi forgalom volumene 2012. első félévében 1,1 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest, ezen belül a második negyedévben 2,3 százalékos volt a visszaesés.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012. júniusban 687 milliárd forint, az első félévben pedig 3 793 milliárd forint értékű forgalom realizálódott a statisztikai adatok szerint.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene júniusban 0,9, az év első felében 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene júniusban 4,2 százalékkal, az első félévben 2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Júniusban a legnagyobb mértékű csökkenés a gyógyszer-, gyógyászati termék- (11,7 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (10,4 százalék) volt.
Mérséklődtek az eladások 6,1 százalékkal az iparcikk jellegű vegyes-, valamint 6,5 százalékkal a használtcikk-üzletekben. Ugyanakkor stagnált a forgalom volumene a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben, miközben növekedtek az eladások a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben (28,4 százalékkal), az illatszer- (10,9 százalékkal), valamint a textil-, ruházati és cipőüzletekben (3,3 százalékkal).
Folytatódott az üzemanyagtöltő állomások értékesítésének csökkenése, az eladások júniusban, illetve az első félévben egyaránt 2,9 százalékkal mérséklődtek a májusi 3,4 százalékos esés után.
Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem 0,3 százalékkal növekedett, a nem élelmiszer-kiskereskedelem nem mutatott lényegi elmozdulást, viszont az üzemanyag-kiskereskedelem 0,7 százalékkal növekedett, többek között az élénkülő nemzetközi turizmus hatására.
A KSH első negyedévi adatokat közölt pénteken a kiskereskedelmi forgalom regionális megoszlásáról, amely szerint továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 38,1 százalék volt. A többi régió egyenként 8,3-11,8 százalékban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból.
Az első negyedévben 0,2 százalékos volt a forgalom országos növekedése: a régiók többségében emelkedett a forgalom volumene, legnagyobb mértékben Dél-Alföldön (1,6 százalék) és Közép-Dunántúlon (1,5 százalék). Csökkenés két régióban volt: a Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon.
A KSH emlékeztet arra, hogy az Eurostat augusztus 3-án megjelent közleménye szerint júniusban az eurózóna országaiban 1,2 százalékkal, az Európai Unió 27 tagállamában 0,7 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok szerint.
Júniusban az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 11 tagállamban bővülést, kettőben stagnálást, 9-ben csökkenést mutattak. A térség – arányukat tekintve – jelentősebb országai közül Franciaországban 0,9 százalékkal, az Egyesült Királyságban 0,6 százalékkal nőtt, míg Németországban 0,4 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelem volumene. A magyarországi forgalomcsökkenés az EU-27 átlagánál nagyobb mértékű volt.