A kudarc segít, a siker motivál
Több mint 200 ezer négyzetméter és 250 millió eurónyi érték – ez jellemzi az Europolis Real Estate Asset Management Kft.-t. Az ügyvezető Széll Csaba két és fél évvel ezelőtt kezdett hozzá a magyarországi csapatépítéshez, és sikerét jelzi, hogy hamarosan határon kívül, a horvát piacon is befektetésekbe kezdenek.
Hatékony csapatépítés az eredményes vezetés titka
Több mint 200 ezer négyzetméter és 250 millió eurónyi érték – ez jellemzi az Europolis Real Estate Asset Management Kft.-t. Az ügyvezető Széll Csaba két és fél évvel ezelőtt kezdett hozzá a magyarországi csapatépítéshez, és sikerét jelzi, hogy hamarosan határon kívül, a horvát piacon is befektetésekbe kezdenek.
Az uniós csatlakozás napján, 2004. május 1-jén kezdett dolgozni az Europolis Real Estate Asset Management Kft. ügyvezetőjeként Széll Csaba. A magyarországi társaságot akkor alapították a korábban Ausztriából irányított hazai tevékenység ellátására. Az anyacéget a 90-es évek elején hozta létre az önkormányzati és vállalati finanszírozásra szakosodott Invest Kredit nevű bank Bécsben, azzal a céllal, hogy a rendszerváltást követő időszakban átalakuló közép-európai piacokon befektetéseket valósítson meg. Később bővült a tulajdonosi kör: az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is részesedést szerzett az osztrák társaságban.
Az első magyarországi ingatlant 1999-ben szerezte meg a társaság, a Ferencvárosban található City Gate irodaház került a birtokába. Hazánk mellett Csehországban és Lengyelországban is keresték a lehetőségeket, s itthon 2001-ben találtak újra befektetésre érdemes ingatlant: akkor az Infopark “A” épületét vásárolták meg. Két évvel később egy újabb irodaházzal és két logisztikai parkkal – a vecsési Airport Business Parkkal és a pátyi M1 Business Parkkal – gyarapodott a paletta, s ekkor határoztak úgy: önálló vagyonkezelő céget alapítanak Magyarországon, a több mint két és fél évvel ezelőtt létrejött kft. ügyvezetői székébe Széll Csaba ülhetett.
A csapatépítés, a szakmai arculat kialakítása, a vagyonkezelés kihívás volt a pályáját építészként kezdett szakember számára, aki mára egy 200 ezer négyzetméteres ingatlanállományt felügyel és 80 bérlővel van kapcsolatban. A birtokukban lévő ingatlanok értéke pedig 250 millió euró, ami évről évre gyarapszik. A cég sajátos struktúrája a tevékenység jellegzetességéből adódik: a központi cég az Europolis Real Estate Asset Management Kft., ami több más vállalkozás tevékenységét koordinálja, hiszen valamennyi ingatlan üzemeltetésére külön projektcéget hoztak létre. A társaságnál egyébként mindössze tízen dolgoznak teljes munkaidősként.
A nagyfokú szervezést és a csapatépítést igénylő menedzselést talán azért tudja viszonylag könnyedén ellátni az ügyvezető, mert korábban valamennyi területen kipróbálta már magát az ingatlanszakmában. Rátermettségét bizonyítja, hogy már a Budapesti Műszaki Egyetem építész karára járva kereste a lehetőséget arra, miként tudná megtalálni helyét leendő szakmájában. A 90-es évek elején nem volt jellemző, hogy ambiciózus, magabiztos, ráadásul angolul beszélő egyetemisták kopogtattak be az építészirodák ajtaján állás iránt érdeklődve – ő ezt tette, és sikerrel járt a Fazekas György Építész Irodánál. Később az ország legnagyobb építőipari fővállalkozói között számon tartott szegedi Kész Kft.-nél helyezkedett el tervező mérnökként.
Sokat sejtet, hogy az a Soros Alapítvány ösztöndíjával Londonba kerülve a University College Londonban töltött trimeszter során milyen tárgyakat válogatott össze: a többi között várostervezés, projektmenedzsment és ingatlanbecslés szerepelt az órarendjében. Több mint két év ügynökösködés után új területre merészkedett: a GE tulajdonában lévő Budapest Bank ajánlott neki igazgatói állást: természetesen itt is az ingatlanokkal kellett foglalatoskodnia: az ingatlangazdálkodás, az -üzemeltetés és a -beruházás irányítása tartozott a feladatai közé. Sikerült is racionalizálni az üzemeltetést – ám ez a munka egy idő után nem elégítette ki a többre és újra vágyó szakembert, ennél izgalmasabb feladatot szeretett volna, amit az Europolisnál talált meg.
Széll Csaba hiszi, mindennapi munkájában nagyban segíti az, hogy volt ügynök, konzulens, dolgozott üzemeltetőként, beruházóként és persze tervezőként. Utóbbinak köszönhető, hogy könnyebben át tud látni helyzeteket és gyorsabban meg tud hozni döntéseket az épületek milyenségével kapcsolatosan. Ahogy mondja, a kudarcok segítik, a siker pedig motiválja. A következő időszakban igyekszik a fejlesztés felé fordulni, és ha rajta múlik, a cége is ebbe az irányba mozdul el. – Egyre inkább ez jelenti majd az értéket, ebben rejlik a növekedési lehetőség – hangsúlyozta Széll Csaba, aki a lakáspiachoz hasonlította saját szakterületét: ami ott történik kicsiben, az képeződik le az üzleti ingatlanok piacán nagyban, s mind nagyobb lesz a kereslet a minőségi ingatlanok iránt.