Vitézy Dávid: száz új buszt, száz új trolit állítunk forgalomba. Interjú.

Új buszok és trolik üzembeállítása, főként uniós pénzből, kerékpárkölcsönző rendszer kiépítése, P+R parkolók létrehozása, a fővárosi vállalatok felügyeletének erősítése –többek között ezekről a tervekről beszélt a hvg.hu-nak Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója.

hvg.hu.: A sajtó bőséges terjedelemben foglalkozik az Alstom metrószerelvények körüli vitával. Hogyan jövünk ki ebből?  

Vitézy Dávid: Az, ami Alstom ügyben történt, valóságos bűn.

Optimista vagyok, de csak hosszú távon. Úgy vélem, a fővárosnak teljesen igaza volt, amikor a 2006-ban kötött szerződést felmondta, mert nem volt más választása. Az Alstom nemcsak két évet késett a szerelvények szállításával, de a típusengedélyt sem tudta megszerezni, annak ellenére, hogy ezt korábban, a szerződés megkötésekor vállalta, és tisztában volt a szabványokkal. Megjegyzendő, hogy a metró kocsikra érvényes magyar szabványok azonosak az uniós szabványokkal.

Sajnos, a megkötött szerződés rendkívül előnytelen számunkra, két okból.  Beletettek egy olyan vis major klauzulát, amit nem lett volna szabad. Eszerint nemcsak földrengés, járvány, forradalom vagy hasonló okok miatt mentesülhet a teljesítés felelőssége alól a francia fél, hanem akkor is, ha nem tudja megszerezni a típusengedélyt a metró kocsikhoz. Álláspontunk szerint ez a helyzet nem állt elő, de az Alstom erre hivatkozik a bíróságon.  A másik probléma, hogy hatalmas, harminc milliárd forint előleget fizettek a kocsik árának ötven százalékát, és az ezt fedező bankgaranciát 2008-ban egy magyar bankból átvitték egy francia bankhoz. Emiatt kell nekünk francia bíróság előtt helyt állnunk, ahol a jogállamiságot megcsúfoló helyzeteket tapasztaltunk, immár másodszorra is, a Versailles-ban megtartott másodfokú tárgyaláson. Persze, a francia ítélet csak ideiglenes hatályú, ugyanis csak arról döntenek, hogy a jogvita végleges lezárása előtt visszavehetjük-e az előleget vagy sem. Vagyis az, hogy a város végül visszakaphatja-e a pénzt, ez már egy hazai választott bíróságon dől majd el, de hosszabb idő alatt, addig pedig a metrót be kellene indítani.

hvg.hu:  Nyilván önöknek mielőbb kellene a pénz, hiszen  a négyes metró első szakaszát végre át kellene adni…

V.D.: Igen, mert az EU nem támogathat 181 milliárd forinttal egy üres alagutat, és egyébként is, most már nincs más alternatíva, mint az építkezés befejezése. Tovább tárgyalunk az Alstommal, de ha nem tudunk velük zöldágra vergődni, nem marad más hátra, mint egy újabb metrókocsi-tender kiírása.

hvg.hu: De a metróberuházás mellett a BKV-nak más gondjai is lehetnek. Mit kezdenek a BKV elavult járműállományával? Kis túlzással, naponta gyulladnak ki régi metrószerelvények, égnek le végelgyengülésben szenvedő autóbuszok. Milyen ütemben tudják lecserélni a járműparkot?

V.D.: Csak tisztelet illeti a BKV szakembereit azért, hogy ezekkel a matuzsálemkorú járművekkel fenntartják a fővárosi közlekedést a jelenlegi szinten. De a helyzet nem tartható fenn tovább. Minden uniós forrást a járműpark megújítására koncentrálunk, közben igyekszünk törleszteni a közlekedési vállalat elképesztő, 700 milliárd forintos műszaki adósságából. Ennek érdekében halasztottuk el a négyes metró második szakaszának megépítését, ami 167 milliárd forintba került volna. Miközben a budapesti tömegközlekedés alapjai szétmentek és 23 éves buszok közlekednek az utakon, nem költhetünk 167 milliárdot négy megállónyi Thököly úti metróágra, főleg, hogy forrás nincs rá, és az első szakasz még el sem készült. Ehelyett nagyszabású villamos- és és troli beszerzési programot indítottunk, amihez reményeink szerint mintegy százmilliárdos uniós támogatást szerezhetünk. Ebből mintegy száz új villamost és száz új trolit veszünk, és fejlesztjük a kötöttpályás közlekedést. A buszpark teljes megújításához még az idén hozzákezdünk.

hvg.hu: Mi a helyzet a tervbe vett dugódíjjal és mikor vezetik be?

V.D.: A dugódíj arra lesz hivatott, hogy visszatartsa az embereket a belvárosi autózástól. Egyébként a díj bevezetését az EU a négyes metróhoz nyújtott támogatás feltételeként írta elő, előkészítése és a feltételrendszer megteremtése még előttünk van. A dugódíj pontos összegét nem tudom most megmondani, először a díj feltételrendszerét igyekszünk megteremteni, vagyis gondoskodnunk kell új villamosok, trolik beszerzéséről, kerékpárkölcsönző rendszer, P R parkolók kiépítéséről.