Újraválasztott elnökök MKET-nél

A Magyar Kapcsolt Energia Társaság éves közgyűlése május 24-én, pénteken a következő három évre egyhangúlag szavazott ismét bizalmat Rudolf Viktornak a társaság elnökeként. A tagság szintén ellenszavazat nélkül választotta újra a szakmai munkát koordináló alelnököt, Dr. Kiss Csabát, és a napi működésért felelős operációs alelnököt, László Tamást is.

Rudolf Viktor az elmúlt egy évben már irányította a társaság munkáját, miután elődje távozott tisztségéből. A bizalmat megköszönve, a teljes elnökség nevében kiemelte: továbbra is céljuk, hogy az elvégzett szakmai munka alapján a jövőben is az iparág egyik legfelkészültebb, legkonstruktívabb javaslatokkal előálló szakmai szövetségeként tekintsenek a partnerek és a szabályozó hatóságok a Magyar Kapcsolt Energia Társaságra.


Az elnök szerint mindez azért is fontos, mert miközben Németország ambiciózus tervekkel és támogatási politika mentén 2020-ra a jelenlegi részarány megduplázásával 25 százalék körüli értékre emeli a magas hatásfokú kapcsolt energiatermelés részarányát, addig Magyarországon a szabályozói környezet hatására a 2010-ben mért 20,9 százalékról két év alatt 13,4 százalékra zuhant a kapcsoltan termelt áram aránya, és a technológia a hőtermelés területén is jelentősen visszaszorult. „Ezen a helyzeten csak aktív szakmai szerepvállalással lehet javítani” – tette hozzá Rudolf Viktor.

A szakmai szövetség az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket fektetett a hőt és villamos energiát egyszerre termelő erőművek elismertségének növelésére, a környezetvédelmi és energetikai előnyeik bemutatására. Az MKET javaslataival rendszeresen segíti a jogalkotók munkáját, szakértői anyagaival az iparág számára kiemelkedő stratégiai dokumentumok és cselekvési tervek összeállításában is szerepet vállal.

Legutóbbi felvetésében az MKET a közvetlen értékesítés lehetőségére hívta fel a szabályozói oldal és közvélemény figyelmét. A szakmai szervezet három konstrukciót vizsgált meg a közvetlen villamosenergia-értékesítés lehetőségének támogatására. Ezek lényegében két alapelv köré épülnek: jogszabályilag lehetővé kellene tenni, hogy a fogyasztók és a termelők közvetlenül, magánvezetéken csatlakozhassanak egymáshoz, illetve ahol ez nem gazdaságos ott a rendszerhasználati díjakban kellene elismerni, hogy a kicsi távolságokon gyakorlatilag nincs hálózati veszteség az áram szállítása sor& aacute;n.

Az MKET számításai szerint mindkét esetben jelentősen mérséklődhetnek az ellátott fogyasztók terhei: a közvetlen kapcsolat kiépítésének lehetősége akár 25-30 százalékkal is csökkentheti a végső áramárat, de a minimális szállítási veszteség elismerése az árakban is jelentős, akár 10-15 százalékos ármérséklést jelenthetne.