Orbán Viktor: se ingatlanadó, se vagyonadó nem lesz

A kormány nem változtat a tranzakciós illetéken, és vagyonadó, valamint ingatlanadó sem lesz Magyarországon – közölte a miniszterelnök. Orbán Viktor a Hír Televízióban azt mondta: a kabinet ragaszkodik a tranzakciós illetékhez, amelyben az Európai Központi Banknak csak véleményezési joga van, de nem vétózhatja meg a magyar parlament által elfogadott törvényt – számol be róla a Magyar Nemzet.

A tranzakciós illetéknek a Magyar Nemzeti Bankra való kiterjesztése a kabinet szerint logikus, szükséges és elkerülhetetlen. A kormányfő arra számít, hogy az IMF-tárgyalások a nyár végén kezdődnek meg. A miniszterelnök hozzátette: a tárgyalásokat a kormányzás értelme felől közelíti majd meg a magyar kabinet, vagyis azt tartják majd szem előtt, hogy mi teremt előnyt az ország számára, a valutaalap ezzel ellentétes javaslatait „kikerülik majd”.

Orbán Viktor azt is elmondta: merénylet hazánk ellen, hogy nyolcvan százalék feletti államadósságot halmoztak fel 2002–2010 között, egy hazában, nemzetben gondolkodó ember számára ez megbocsáthatatlan bűn. „Ezért az intézkedéseknek államadósság-csökkentőnek kell lenni” – közölte Orbán, hozzátéve, hogy jelen pillanatban árfolyamtól függően valahol 76-78 százalék között van az államháztartási hiány. Nehéz kérdésnek tartja ugyanakkor, hogy a továbbiakban hogyan tudunk forrást keríteni a múltban felhalmozott adósság visszatérítésére.

A munkavédelmi akcióterv kapcsán elmondta, hogy az eddig visszaküldött félmillió nemzeti konzultációs ívből az rajzolódik ki, hogy az emberek azt szeretnék elsősorban, hogy a kormány védje meg a munkahelyüket. Komoly eredménynek tartja, hogy 120 ezerrel nőtt 2010-hez képest a foglalkoztatottak száma, hosszútávon azt tűzte ki célul Orbán, hogy ötmillió ember dolgozzon Magyarországon, mert addig a gazdaságunk nem tartozhat a legsikeresebbek közé a világon. Ennek első lépéseként mutatta be az akciótervet, melynek lényege Orbán szerint nem az osztogatás, hanem hogy nem veszik el a pénzt azoktól, akik nehéz fizikai munkát végzőket, szülés után visszatérő kismamákat, 55 felettieket, 25 év alattiakat alkalmaznak, hanem biztosítják majd máshonnan, a tranzakciós illetékből.

A miniszterelnök elmondta azt is, hogy akármilyen válság érkezik, a nyugdíjak vásárlóerejét meg kell védeni, ez része a jövőnek is és a válságkezelésnek, ezért a nyugdíjasoknak nem szabad megijednünk.