Megkezdte a próbaüzemet a békéscsabai szennyvíztisztító

próbaüzembe helyezés alkalmából a város önkormányzata és a Békés Megyei Mérnöki Kamara a fejlesztés eredményeiről, a mérnöki innovációról és a rendszer szakmai érdekességeiről csütörtökön közös konferenciát rendezett Békéscsabán.

projektet 84,4 százalékban az Európai Unió támogatta, a kohéziós alap társfinanszírozásával valósult meg, a költségek 15,6 százalékát az önkormányzat saját forrásból és a lakosság által befizetett közműfejlesztési hozzájárulásból fedezte. A szennyvíztisztító építésével párhuzamosan zajlott a városban a csatornahálózat teljes kiépítése, a kivitelezési munkálatok befejeződtek több mint 12 milliárd forintból.

 

Az egymásra épülő két projekt teljes költsége mintegy 16 milliárd forint volt. A csatornahálózat szintén az unió 84,4 százalékos támogatásával épült ki, a lefedettség meghaladja a 90 százalékot. Az új szennyvíztisztító naponta húszezer köbméter szennyvizet tud fogadni és tisztítani, ami jóval meghaladja a jelenlegi igényeket.
   

A technológiai rendszer különlegessége, hogy alkalmas nagy mennyiségű foszfor és nitrogén biológiai eltávolítására, üzemeltetése pedig a réginél negyven százalékkal kevesebb energiát igényel. A projekt részeként épült egy modern szennyvíziszap-kezelő: az iszap biogáz tartalmából villamos- és hőenergiát állítanak elő, ami az üzem energiaigényének jelentős részét fedezi, az üledékből pedig komposztot készítenek.
   

Az új tisztítóval csökken Békéscsabán és környékén az ivóvíz környezeti terhelése, javul az Élővíz-csatorna és közvetetten a Kettős-Körös vízminősége is – hangzott el a rendezvényen. A konferencia alkalmából a Békés Megyei Mérnöki Kamara és a Békés Megyei Kormányhivatal együttműködési megállapodást kötött a mérnöki feladatokkal járó hatósági engedély és dokumentáció igények rugalmasabb hivatali kezelésére.