Luxus magyar módra – Otthonok 200 millió fölött
Panoráma, hatalmas kert, belső medence, cselédszoba – csak néhány azokból az extrákból, melyeket általában elvárnak a budai luxusvillákban a vevők. A 200 millió forintnál értékesebb ingatlanokat jellemzően a II. és a XII. kerületben találjuk és a legtöbb esetben legalább 500 négyzetméteres alapterülettel rendelkeznek.
Valóban a külföldiek vásárolják fel a budai villákat? Mennyire kelendőek a több mint 200 milliós lakások a Várban? Mit várnak el a vevők ennyi pénzért? Melyek a legnépszerűbb részek Budapesten? Budapesti luxusingatlanok 200 millió fölött.
A luxusadón túl
A 200 milliónál drágább villák kategóriájában a legjellemzőbb árfelhajtó tényező a telek területe, elhelyezkedése és panorámája. A vevők nagyra értékelik, ha a házhoz nagyméretű kert tartozik és az épület kellően szeparált a külvilágtól. Az otthonukra több mint 200 millió forintot szánók között igen népszerű terület Pasarét, az örökzöldnek számító Rózsadomb és Hűvösvölgy csöndes utcái, valamint Virányos, Kissvábhegy, Farkasrét és Csatárka. Szilvia, az Otthon Centrum II. kerületi irodájának vezetője szerint egyre több vevő fordul el a Hűvösvölgytől kijjebb eső területektől a távolság és a reggeli-esti dugók miatt.
Ebben az árkategóriában a 3-4 férőhelyes garázs szinte alapkövetelménynek számít. Sok vevő igényli még a cselédszobát vagy annak kialakítási lehetőségét, illetve portaszolgálatnak, biztonsági őrnek helyet adó külön épületet. Az úszómedence nem követelmény, de a kilakítás lehetősége igen sokat nyomhat a latba az áralku során. A házak stílusát illetően mostanában jellemzően két csoportra oszlanak a vevők. Vannak akik kifejezetten az újabb építésű, minimalista ingatlanokat keresik és vannak, akik a régi villákat vásárolják meg és alakítják át.
Lakások 200 millió fölött – Uszoda, wellness, sofőrszolgálat…
Bár alapvetően nem jellemző, ám a budai villák mellett találunk 200 millió forintos értéket meghaladó lakásokat is. Ezekben az épületekben a lakásokhoz általában közös uszoda, wellness részleg tartozik és a lakók kényelmét szolgálja a 24 órás portaszolgálat, a sofőrszolgálat, széf, mosoda és több más helyben nyújtott szolgáltatás. Kiemelkedik az új kivitelezésű projektek közül a volt SZOT szálló átalakításával fejlesztett Excelsior Budapest Spa lakóház, ahol a lakások négyzetméterára elérheti a 2 millió forintot. Az építkezést ugyan folyamatos jogi viták és pereskedés hátráltatja, ám az értékesítést már megkezdték.
Nem túl sikeres viszont a Várban található Anjou Residence, ahol jellemzően 1 millió forintos négyzetméteráron kínálják a lakásokat, s több 200 négyzetméternél nagyobb ingatlan is van a projektben. Az átadás óta eltelt közel 2 és fél év alatt a lakásoknak információink szerint mindössze a felét sikerül értékesíteni. Hasonló négyzetméterárakkal találkozhatunk az V. kerületi Palazzo Dorottyában és a várhatóan idén átadásra kerülő Avenue Garden-ben is.
Nincs külföldi hullám Budán
Bár az elmúlt hetekben nyilvánosságot kapott az Engel&Völkers jelentése, mely szerint egyre több orosz állampolgár vásárol Budán 200-500 millió forint értékű luxusvillát, a budai luxusingatlanok piacán általában nem jellemző a külföldiek jelenléte. Simon Szilvia, az Otthon Centrum II. kerületi irodájának vezetője a Portfolio-nak elmondta, hogy a 200 millió forint fölötti ingatlanok piacán a vevőknek mindössze 5-10%-a külföldi, s hasonló tapasztalatokról számolt be Kecskeméti Zsolt is, az A1 Ingatlan budai irodájának ügyvezetője is. Ezzel szemben az ilyen értékű bérbe adott ingatlanokat döntő többségében külföldi cégvezetők, diplomaták veszik ki, s havonta legalább 500-800 ezer forintos bérleti díjat fizetnek az átmeneti otthonokért.
A budai villákkal ellentétben a belvárosi vagy dunai panorámás luxuslakásokat nagy többségben külföldi állampolgárok vásárolják meg. Ha mégis Buda mellett döntenek, akkor az elsősorban ír és angol vevők az exkluzív kivitelezésű panorámás lakásokat részesítik előnyben, s egyértelműen befektetésnek tekintik a budai ingatlanvásárlásukat. A rózsadombi volt SZOT üdülőből átlakított luxusépületben információink szerint az eddig értékesített lakások szinte kizárólag külföldiek tulajdonába került.
Egyértelműen külföldi többséget mutatnak a pesti belvárosi luxusprojektek is, a Palazzo Dorottya projektben az V. kerületben, a Király utcai Central Passage-ban vagy az Andrássy úti Avenue Gardenben jellemzően 90% fölött van a külföldieknek értékesített lakások aránya.