Lakásépítési forgalmi adók az EU-ban

A szociális lakásépítésnél az Európai Unió régi országaiban többnyire meghaladja az áfa a 10 százalékot, míg a “normál” új lakásoknál nem ritka a 20 százalék feletti forgalmi adó sem – derül ki a Magyar Lakásépít?k Országos Szövetsége összeállításából.

Az 1977-ben született 388-as számú – és azóta sokszor módosított – közösségi irányelvhez 1999-ben kísérleti jelleggel egy K-jelű mellékletet csatoltak. Ebben szerepelt öt szolgáltatás (kisebb javítások, magánlakások felújítása, takarítás, házi gondozás, fodrászat) amelyek közül a kormányok kettőt helyezhettek kedvezményes áfa-körbe. Három évig, 2000-től 2002 végéig kilenc tagállam élt ezzel a lehetőséggel, de a melléklet véglegesítésére nem került sor.

Ez év februárjában azonban az a döntés született, hogy a K-melléklet véglegesen a direktíva részét képezze. A kormányok március végéig választhatnak ki az öt szolgáltatásból kettőt. A másik (H-jelű) mellékletet 1992-ben illesztették az irányelvhez. Ez a szociális lakás építésére, felújítására, átalakítására engedi a kedvezményes adókulcs alkalmazását. A kedvezményes adókulcs lehetőségével eddig is lehetett volna élni.

A Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége (MALOSZ) felmérte, hogy az Európai Unió országaiban milyenek a lakásépítéshez, renováláshoz kötődő áfa-kulcsok. A szociális lakásépítésnél 3 százalék a forgalmi adó Luxemburgban, 5 százalék Portugáliában, 9 százalék Görögországban, míg Németországban 16, Dániában pedig 25 százalék. Az újonnan csatlakozott országok közül nálunk a legmagasabb 20 százalékkal, de Szlovákia is csak 1 százalékponttal marad el tőlünk. Ugyanakkor Csehországban csak 5 százalék a szociális lakásépítés áfája, míg Máltán – egyedüliként – adómentes ez a szféra.

Az épületfelújítás forgalmi adója legtöbb országban egybe esik a szociális lakásépítésével. Az egyik kivétel Görögország, ahol a felújítás 19 százalékos kulccsal adózik, Máltán pedig 18 százalék az áfa.

A “normál” lakásépítésnél Dániában és Svédországban legmagasabb a kulcs (25 százalékos), de 20 százalék feletti Finnországban, Belgiumban és Portugáliában is. A legalacsonyabb Spanyolországban, de a legtöbb régi és új tagállamban 10 és 20 százalék közé esik a forgalmi adó kulcsa. Az újonnan csatlakozottak körében itt is Magyarország vezet a maga 20 százalékával.