Közös tulajdon esetén minden érintettnek el?vásárlási joga van
A sok tulajdonos mondjuk egy ingatlan esetében rengeteg konfliktus forrása, előfordulhat akár az is, hogy hat testvér örököl egy ingatlant, öten el akarják adni, a hatodik nem. A jogi útra terelik az ügyet, a következőkkel kell számolniuk: kitörölhetetlenül szerepel az a főszabály, hogy a közös tulajdon esetében a tulajdonostársnak elővásárlási joga van.
Azért van ez a törvényi szabályozás, mert a jog törekszik arra, hogy minél kevesebb tulajdonostárs legyen. Az elővásárlási jog jogosultja azonban nem akadályozhatja meg a tulajdonostársat (társakat) abban, hogy az ingatlani hányadát értékesítse. Tehát csak arról van szó, hogy közölnek vele egy vételi ajánlatot, és ő arra igent vagy nemet mond. Ha igent mond, ő lesz a vevő, ha nemet mond, a kívülálló harmadik lesz az ő tulajdonostársa.
Különbséget kell tenni, hogy az egész ingatlan értékesítésre kerül vagy a tulajdoni hányad kerül eladásra. Ez egy nagy különbség. Ha az egész ingatlant eladják, akkor szükségképpen a két vagy több tulajdonostárs egyszerre adja el. Ennek van értelme, ilyenkor lehet az ingatlannak a valódi árát megkérni és megkapni. Azonban annak nem lehet törvényes akadálya, hogy valaki a tulajdoni részarányát, mondjuk egy-kilenced tulajdoni hányadát a nyolc-kilenceddel szemben kívülálló harmadiknak értékesítse. Mondhatja azt a nyolc-kilenced tulajdoni hányadot tulajdonoló tulajdonostársának, hogy barátom, én nem használom ezt az ingatlant, te használod, énnekem ebből nincs semmiféle előnyöm, hogy ez van, és nekem pénzre van szükségem, én el akarom ezt adni. Ezt az adásvételt a tulajdonostárs semmiféle módszerrel nem tudja megakadályozni. Adásvételi szerződés során azonban az elővásárlás jogával élhet.
A vételár vitatása elég jellemző ezekben az esetekben. A részhányadot eladó például 850 ezerre értékeli a részét, a az elővételi joggal rendelkező tulajdonostárs pedig csak 500 ezerre tartja. Ebben az esetben az elővásárlási jog jogosultja nincs alkupozícióban, különösen, ha létezik külső vevő, aki megadja a 850 ezret. Persze lehet, hogy nincs harmadik, az elővásárlási joggal rendelkező meg is venné a tulajdoni hányadot, de nem értenek egyet az árban. Ekkor kérhetik a bíróságot, hogy döntse el ezt a jogvitát. Ám több szempontból is szerencsésebb, ha meg tudnak egyezni: a bírósági döntésre éveket kell várni, feltehetőleg végletesen megromlik a viszony a felek közt addigra, tehát érdemes józan belátással élni.