Hatalmas tranzakciók, alacsony hozamok 2006-ban

Tovább folytatódik az ingatlanpiac szárnyalása Európában. 2006 első félévében mintegy 68 milliárd eurónyi tranzakció bonyolódott le, s folyamat erősödését jelzi a DTZ harmadik negyedévre vonatkozó 38 milliárd eurós várakozása.

2006 második negyedévében számos nagy volumenű tranzakció került lebonyolításra, melyek közül a Beni Stabili Group olaszországi portfólióvásárlása (1.106 milliárd euró) emelkedik ki, mely kiugróan alacsony hozam mellett valósult meg. A kontinentális Európa ingatlanpiacába továbbra is az Egyesült Királyságból érkezik a legtöbb tőke, ám Ausztrália és az USA is zárkózik fel.
A brit befektetők a második negyedévben összesen 1.4 milliárd eurót költöttek el más európai országokban, s figyelmük középpontjában továbbra is Németország áll. A negyedév során a Cordea Savills megvásárolt egy 200 millió eurós portfóliót a Nomura-tól, a Prime Commercial Properties pedig két bevásárlóközpontot vett Németország keleti részén 390 millió euróért. Emellett a Topland Estates közel 1 milliárd eurós németországi portfólió akvizícióját tervezi Németországban. Az Egyesült Királyságon belüli befektetési piac is aktív volt, a tranzakciók 56%-a 100 millió eurót meghaladó ár mellett valósult meg.
Az amerikai befektetők szintén igen aktívak voltak a második negyedévben. A Morgan Stanley jó úton halad, hogy Európa legnagyobb fejlesztőjévé váljon, miután megvásárolta a holland AM Developments-t és 1 milliárd euró értékben közös projektet indított a Pirelli Real Estate-tel. A szintén amerikai Merrill Lynch pedig 1.5 milliárd euró kapitalizációjú ingatlanalapot hozott létre a Pirelli RE-vel. Nem maradt ki az ingatlanpiaci befektetésekbők a JP Morgan sem, mely az Imopolis portugáliai alapját vásárolta meg 260 millió euróért.

2.5%-os hozam Milánóban

A második negyedév legnagyobb tranzakciója a milánói Beni Stabili akvizíció volt, melyet a Fondo Comit nevű nyugdíjalaptól vett meg. Az 1.106 milliárd eurós ügylet a DTZ közlése szerint 2.54%-os hozam mellett valósult meg. 5%-os hozam mellett vásárolta meg a Milton House nevű projektet Londonban az amerikai Beacon Capital Partners ingatlanalap 506 millió euróért. Ennél valamivel magasabb, ám a budapesti szintnél még mindig alacsonyabb hozam mellett került sor egy svédországi irodaportfólió értékesítésére, melyet a dán Keops vett meg a stockholmi tőzsdén jegyzett Kungsleden AB-től.

Láthatjuk, hogy a legnagyobb magyar tranzakció értéke az elmúlt félévben az európainak a 10%-át sem érte el, hiszen az IVG Immobilien portfólióját (38,000 négyzetméter összterület) a HGA Capital kevesebb, mint 100 millió euróért vásárolta meg. A piac kis mérete és a meglévő kockázati tényezők miatt a magyar (és a közép-kelet európai) ingatlanpiacok még mindig jelentős hozamprémiummal rendelkeznek, hiszen információink szerint Budapesten 6.7%-os hozam alatt még nem történt tranzakció.