Globális zuhanórepülés vagy ereszkedés? – Mi lesz a lakásárakkal?

Kipukkan a buborék vagy soft-landing következik? Ez a kérdés fogalmazódik meg a The Economist nemrégiben megjelent globális lakásár indikátora kapcsán, melyből egyértelműen kiderül, hogy a korábbi dinamikus árnövekedés több országban is lassulást mutat. A jelenség ugyanakkor nem általános, hat nyugat-európai országban gyorsabban nőttek az árak az elmúlt évben, mint az azt megelőző időszakban. A félelmeket elsősorban továbbra is a kamatemelkedési ciklus táplálja…

A legnagyobb piacok közül az USA-ban, Kínában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Spanyolországban és Dél-Afrikában mérséklődött az árnövekedés dinamikája. Ezek az országok korábban a globális ingatlanpiaci boom jeles képviselői voltak, s az elmúlt tíz év során az árak 95-299%-kal nőttek.

Az OECD múlt hónapban kiadott tanulmánya szerint a reál árak Ausztráliában és az Egyesült Királyságban elérték a csúcsot, az elkövetkezendő években pedig stagnálásra számítanak. Az elmúlt 10 év mindkét országban rendkívüli szárnyalást hozott a lakáspiacon, az Egyesült Királyságban 1997-től 2006-ig mintegy 176%-kal értékelődtek fel az otthonok.

Nyugat-Európában és az USA-ban egyértelműen a jelzálogkamatok növekedését teszik felelőssé a lassulásért. Az EKB kamatemelései az egyik legintenzívebb hatást Spanyolországban érték el, hiszen a meditterrán országban a korábbi növekedés motorja a változó kamatozású jelzáloghitelek térhódítása volt. Az Egyesült Államokban a Fed kamatemelései váltottak ki hasonló hatást, a benchmark-nak tekintett 30 éves fix kamatozású jelzáloghitelek kamatai az egy évvel ezelőtti szinthez képest mintegy 100 bázisponttal emelkedtek, aminek következtében a lakásárak növekedése a The Economist szerint 13.2-ről 12.5%-ra mérséklődött.

Kínában alapvetően más piaci folyamatok zajlottak le, itt a kormányzat adóemelésekkel és egyéb adminisztratív eszközökkel hűti az elmúlt években drasztikusan emelkedő ingatlanárakat. Az Economist adatai szerint a 2005-ös 9.8%-hoz képest a mostani negyedévben – év/év alapon – már csupán 5.6%-kal növekedtek a lakásárak. A kép ennél azonban árnyaltabb, hiszen míg Sanghajban az elmúlt időben jelentős korrekciót látott a piac, addig – Pekinget is beleértve – a legtöbb nagyvárosban csupán enyhe mérséklődést mért a kínai statisztikai hivatal.