Fészekrakó: népszerű hitel korlátokkal

A bankok szerint az életkor és az ingatlan vételárának emelésével további ügyfeleket lehetne megcélozni

A Fészekrakó program hiteleire a legtöbb kérelem vidékről érkezik, ott ugyanis több lakás fér bele a kamattámogatásba. Ahogyan hasonló a magyarázata annak is, hogy miért főként használt lakások vásárlásához kérnek és kapnak hitelt a fészekrakók. Aki csak teheti, igyekszik kihasználni a lehetőségeket, s a jogszabályban rögzített maximumot kéri kölcsön.

Egyértelműen növekedett a hitelfelvevők száma a Fészekrakó program bevezetése óta az OTP Banknál. Ez év március végéig 7600-an kötöttek hitelszerződést a bankban állami kezességvállalással kiegészítve, a lakásvásárlók eddig összesen 38,8 milliárd forintot kaptak kölcsön. A hitlintézetnél március eleje óta megszaporodtak a beadványok, s a várakozások szerint nyár közepén éri el a csúcsot az igénylések száma. A lakásvásárlók átlagosan 4-5 millió forintos Fészekrakó-hitellel egészíthették ki a lakás vételárának kigazdálkodásához rendelkezésükre álló összeget, a legtöbben 20-25 évre adósodtak el. Az állami garanciával kínált kölcsönök azokon a területeken voltak a legnépszerűbbek, ahol az ingatlanárak alacsonyabbak, s 73 százalékban használt lakáshoz kértek és kaptak kölcsön az OTP ügyfelei.

Jelentős az érdeklődés a Fészekrakó program iránt a Budapest Banknál is, ám a jogosultság feltételei miatt nem mindenki juthat kölcsönhöz. Idén 73-an adtak be hitelkérelmet a bankhoz, az ezeket benyújtó lakásvásárlók csaknem félmilliárd forintot kértek – tudtuk meg Őze Anita termékmenedzsertől. Átlagosan 6,4 millió forint volt az igény, s a leginkább a használt lakások finanszírozásához kértek banki forrást a kérelmezők, akiknek 23 százaléka budapesti.

A Kereskedelmi és Hitelbanknál (K&H) különösen a korhatár 35 évre emelése óta nagy az érdeklődés, s érzékelhető, hogy a tavasz beköszöntével egyre többen folyamodtak garanciával kiegészített lakáshitelért. A hitelkérők az esetek zömében kihasználják a lehetőséget, s az állami garanciával kérhető legmagasabb vételárért vesznek lakást a lehető legkisebb – így az esetek többségében 10 százalékos – önerővel. Így új lakások esetén Budapesten 13 millió, másutt 10,8 millió forint a jellemző hitelösszeg, a használt ingatlanokat vásárlók pedig a fővárosban 10,8, másutt 7,2 millió forintos hitelre számítanak.

Éppígy a jogszabály szerinti maximumot kérik és kapják a CIB Bank ügyfelei is, akik közül a legtöbben a 20 éves futamidő mellett teszik le voksukat. Ennek oka, hogy ennyi időre szól a kamattámogatás, az emberek pedig igyekeznek ezt a lehető legnagyobb mértékben kihasználni – magyarázta Kozák Zsuzsa ügyvezető igazgató. A CIB Bank tapasztalatai szerint nem célirányosan a Fészekrakó program hiteleit keresik a lakásvásárlók, hanem a finanszírozás megfelelő módját kereső ügyfelek helyzetének megvizsgálásakor derül ki, jár-e neki a garanciával kiegészített konstrukció vagy sem. A legtöbb kérelem vidékről érkezik, ott ugyanis több lakás fér bele a kamattámogatásba, s hasonló okok miatt keresik inkább a használt lakásokat a fészekrakók. A CIB-nél egyébként valamennyi államilag támogatott lakáshitel, illetve a piaci kamatozású forint- és devizaalapú lakáskölcsönök is igényelhetők a Fészekrakó program keretében, a futamidő első évében 0,5 százalékos kamatkedvezménnyel.

Az Erste Banknál továbbra is élénk az érdeklődés az állami kezességvállalással kiegészített hitelek iránt a más jelzáloghitelekhez képest alacsonyabb kamatok miatt. A hiteltanácsadók minden esetben ajánlják a potenciális ügyfeleknek a Fészekrakó konstrukciót, ha az illető megfelel a feltételeknek. A hitelintézetnél egyébként kétezer ilyen hitelt hagytak jóvá, ezek közül 300-at idén. Átlagosan 7 millió forintot kértek és kaptak az ügyfelek, akik többségében vidéki fiatal párok. Fontos tudni, hogy mivel a hitel jövedelemadlapú, az igénylőknek megfelelő jövedelemmel kell rendelkezniük.

Szívesen választják az erre jogosultak a Fészekrakó hiteleit a Raiffeisen Banknál is, s nem csupán az állami kezesség és a vételárhoz képest magasabb arányú hitel lehetősége miatt, hanem az ehhez a konstrukcióhoz kapcsolódó kedvezményes kamat miatt is. Az átlagos hitelösszeg 6 millió forint. A bank szakértői szerint Budapesten szinte lehetetlen új és megfelelő minőségű lakást találni. Gyakorta gátja a fiatal pályakezdők Fészekrakó hitelfelvételének az a törvényi előírás, hogy az ügyfélnek igazolható jövedelemmel kell rendelkeznie.

A HVB Banknál átlagosan 8 milliós hitelt folyósítottak a fészekrakóknak. A hitelkérelem elutasításának leggyakoribb oka az, hogy az ingatlan vételára meghaladja a limitet vagy a hiteligénylők jövedelemi helyzete nem megfelelő. A bank szakértői szerint ahhoz, hogy a Fészekrakó program még népszerűbb legyen, egyszerűsíteni kellene a feltételeket, az életkor és az ingatlan vételárának emelésével további ügyfeleket lehetne megcélozni.