Éledező kelet-közép-európai befektetési piac
A közép- és kelet-európai régió ingatlanbefektetési forgalma 2010-ben elérte az ötmilliárd eurót, ami 90 százalékkal haladja meg a 2009-es év forgalmát (2,6 milliárd euró) – derül ki a CB Richard Ellis legfrissebb adataiból. A közép-kelet-európai térség befektetési piacának forgalma 2009 első negyedévének mélypontja óta folyamatosan javul, és 2010 utolsó negyedévében 30 ügylettel összesen 1,7 milliárd eurót tett ki.
2010 során a befektetési aktivitás különösen erős volt Oroszországban és Lengyelországban, e két piac a forgalom 74 százalékáért volt felelős, és Oroszország átvette az első helyet keleti szomszédjától, mint a legvonzóbb közép-kelet-európai befektetési piac. Ez nagymértékben a Lenmar Capitals 2010 negyedik negyedében lezárt ügyletének köszönhető: a befektetési társaság jelentős portfoliót vásárolt, köztük öt moszkvai irodaházat nagyjából 690 millió euróért. A megnövekedett befektetési aktivitás ellenére a likviditás a többi országban alacsony maradt. Az ügyletek jelentős része az irodaszektorban köttetett, amellyel a részpiac öt éves rekordot döntött: a befektetési aktivitás 46 százaléka irodaingatlanokat érintett, részben azért is, mert a kiskereskedelmi piacon korlátozott számban álltak rendelkezésre első osztályú ingatlanok.
Jos Tromp, a CBRE közép és kelet-európai régió kutatásért és tanácsadásért felelős vezetője így nyilatkozott: „2010 a portfoliók és a nagy értékű eszközök iránti érdeklődés visszatérését jelentette a régió ingatlanpiacán, ahol a 100 millió eurós ügyletek a forgalom 45 százalékáért voltak felelősek. A jelentősebb tranzakciók közé sorolhatjuk a prágai Intercontinental Hotel megvásárlását a Westmont Hospitality Group részéről. Ez a válság kitörése óta az első alkalom, hogy ötcsillagos szálloda tulajdonost váltott.”
Számos figyelemre méltó tranzakciót kötöttek a közép-kelet-európai térségben: a legjelentősebb kiskereskedelmi üzlet Varsóban valósult meg, ahol a Unibail-Rodamco megvásárolta az Arkadia és a Wilenska bevásárló-központot egy európai portfolió részeként. A legnagyobb irodapiaci tranzakció Moszkvában volt, ahol egy öt irodából álló portfoliót vett meg a Lenmar Capital nagyjából 690 millió euróért.
Az ingatlanpiac 2010-es gyengélkedése nyomán a német nyílt végű alapok főleg a második negyedévben lassítottak befektetési aktivitásukon. Az RREEF volt az egyetlen alapkezelő, amely üzletet kötött ebben az időszakban: a Deka-Immobilien Europa Alap adta el 2004-ben vásárolt lengyelországi épületét az RREEF-nek.
2010 negyedik negyedében a piacok többségében az első osztályú ingatlanok hozama 10-25 bázisponttal csökkent valamennyi jelentős kereskedelmi ingatlanszektorban. Habár Lengyelország a régió legaktívabb piaca volt, a hozamszint stabil maradt a harmadik és a negyedik negyedévben során is. A varsói és prágai hozamszint között jelentős, 50 bázispontnyi maradt a különbség, ami a lengyel főváros magasabb likviditását mutatja. Bukarestben volt tapasztalható a legnagyobb hozamesés: a logisztikai ingatlanok esetében 25 bázispont, az irodák esetében pedig 50 bázispont volt a csökkenés mértéke. A jelentős kiigazítás az irodapiacon azzal magyarázható, hogy a befektetők érdeklődése nőtt az első osztályú irodák iránt.
„A lengyel, orosz és cseh piaccal ellentétben Magyarországon alacsony maradt a befektetési aktivitás 2010 során, a befektetési forgalom 30 százalékkal maradt el a 2009-es szinttől és mindössze 185 millió eurót tett ki. 2009-hez hasonlóan a legnagyobb üzletet a kiskereskedelmi szektorban kötötték, az Allianz 2010 elején megvásárolta az Allee bevásárlóközpontot. Szintén ebben a szektorban mutatkozott nagyobb aktivitás az év végén, amikor a Redevco megvásárolta a Vörösmarty No.1. kereskedelmi- és parkoló-egységeit. 2010 során a kiskereskedelmi szektor ügyletei a tranzakciók 90 százalékát képviselték, az irodák csupán a fennmaradó 10 százalékot, míg az ipari ingatlanpiacon egyetlen tranzakció sem történt. „Az általános vélekedés szerint a piac 2010-ben elérte mélypontját és 2011-re sokkal pozitívabbak a várakozások.” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE magyarországi tőkepiacért felelős vezetője.