Az euróválság ellenére befektetőket vonz az európai kiskereskedelemi szektor
Az európai kiskereskedelmi ingatlanpiacra az egyes országok gazdasági teljesítményét tükrözve áramlik a tőke, így Németország és néhány eurózónán kívüli ország a befektetők kedvence. – derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb elemzéséből.
Az európai kiskereskedelmi ingatlanbefektetési piac 9,4 milliárd euróra nőtt 2011 negyedik negyedében, éves szinten így 37,2 milliárd eurót tett ki. Az alacsony kockázatú, jó minőségű eszközök iránt a bizonytalan gazdasági és politikai környezet ellenére érdeklődnek a helyi és nemzetközi befektetők. Ennek eredményeként 2011-ben a kiskereskedelmi szektor jelentős arányt képviselt a teljes kereskedelmi ingatlan-befektetési piacon, még az előző évi rekordot jelentő 32 százalékot is meghaladta.
Ahogyan az előző években is jellemző volt, a tőke Európa erős és gyorsan növekvő gazdaságait kedveli, leginkább Németországot, illetve néhány skandináv és közép-kelet-európai országot. Németországban közel 11 milliárd euró értékű tranzakció jött létre, a német kiskereskedelmi szektor figyelemre méltóan nőtt, megháromszorozva forgalmát 2009 óta, és a teljes ingatlanbefektetési forgalomból 48 százalékot képviselt, szemben a 2010-es 42 százalékkal.
Iryna Pylypchuk, a CBRE európai kutatásért felelős társigazgatója a jelentést kommentálva azt mondta: „A gyorsabb gazdasági növekedés és bérlői piac miatt Németország, Skandinávia és a közép-kelet-európai országok némelyike a befektetői kereslet legnagyobb nyertese, főleg amikor a nemzetközi tőke új kiskereskedelmi célpontokat keres. Egy bizonytalan gazdasági és politikai környezetben a befektetők továbbra is kockázat-kerülők maradnak, és arra számítunk, hogy a defenzív stratégiák még inkább a legjobb minőség felé irányítják a befektetők figyelmét.”
2011 negyedik negyedének eredményeit néhány olyan jelentős üzletkötés is erősítette, amelyek közül több értéke meghaladta a 400 millió eurót. Ezek között szerepel például a Morgan Stanley által több mint 680 millió euróért megvásárolt szentpétervári bevásárlóközpont, illetve az AMF által 450 millió euróért megszerzett stockholmi, három ingatlanból álló portfólió vagy a 400 milliós PEP bevásárlóközpont-ügylet Münchenben.
“A kiskereskedelmi ingatlanok Magyarországon is népszerűnek bizonyultak,”- tette hozzá Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti ingatlanbefektetési vezetője- „különösen 2011 első felében, amikor több üzlet is köttetett ebben a szegmensben. A legkeresettebbek az egy bérlőnek kiadott, folyamatos bevételt biztosító eszközök voltak. Ezek tipikusan kisméretű tranzakciók, főleg helyi befektetők részvételével. Az aktív helyi befektetők számára a kiskereskedelmi szektor 2012-ben is a vonzó lesz.”