310 forint felé robog az euró

Az Equilor Befektetési Zrt. előrejelzése szerint várhatóan tovább lassul az eurózóna gazdasága, ezért Magyarország csökkenő export volumene miatt a hazai GDP bővülés üteme is tovább fékeződhet, amely már jelenleg is jóval a kormányzati várakozások alatt van.

A szűkülő gazdasági növekedés pedig tovább csökkenő adóbevételeket eredményezhet, ami újabb fiskális kiigazító lépéseket tenne szükségessé a kormányzat részéről. Ezenkívül továbbra is fennáll a globális lassulás veszélye, ami a forint gyengüléséhez, a kötvény és részvény árfolyamok csökkenéséhez vezethet. Az Equilor 285-310 forint között mozgó euró árfolyamra számít az év hátralevő részében.

 

A 2011-re vonatkozó magyar GDP növekedés mértéke a legfrissebb piaci előrejelzések szerint 2 százalék alatt alakulhat, míg jövőre a gazdaság 1,1-1,5 százalékkal bővülhet, ami alacsonyabb pályát jelent a korábbi konszenzushoz képest. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a gazdasági lassulás visszavezethető egyaránt belső és külső faktorokra: globális oldalról az eurózóna lassulása miatt folyamatosan csökken az európai exportpiacok (elsősorban a német) felvevőereje, így a magyar export mennyisége is visszaesett, ami a lassuló negyedéves gazdasági bővülés mellett a külkereskedelmi mérleg mérséklődő többletében is megmutatkozott.

 

Mivel hazánk exportorientált ország, így a GDP bővülés mértéke szorosan az export szektor teljesítményéhez van kötve. Mindazonáltal a külkereskedelmi mérleg és a folyó fizetési mérleg vonatkozásában is várhatóan a pozitív tartományban fognak maradni a mutatók, ami önmagában tekintve enyhén pozitív hatású a magyar fizetőeszközre nézve. Hazai viszonylatban továbbra is visszafogott a háztartási fogyasztás, míg az ipari termelés volumene is lomhán növekszik.  Az Equilor szerint Magyarország munkanélküliségi rátája aránylag stabilan, a jelenlegi szinthez hasonlóan feltehetően 11 százalék körül mozoghat a következendő hónapokban, bár a 2012-es tervezett adóváltozások némileg felfelé tornázhatják ezt a számot, írja elemzésében az Equilor.

 

A gazdaság és a devizahitelesek számára az elmúlt években súlyos nehézségeket okozott a svájci frank extrém erősödése az euróval és a forinttal szemben. A megnövekedett problémás ügyfélállomány nyomás alá helyezte a kereskedelmi bankokat is, így az emelkedő kockázati költségek szétterítése és a magyarországi hitelezési aktivitás csökkenése volt megfigyelhető az utóbbi néhány évben. Az Equilor szerint pozitív fejlemény ugyanakkor, hogy a svájci jegybank szeptember eleje óta mesterségesen gyengíti a svájci frankot az euró ellenében. Ez a lépés a későbbiekben is kedvező hatást fejthet ki a hazai devizahitelesek számára kulcsfontosságú svájci frank árfolyamra nézve is. A devizahitelesek megsegítése érdekében szeptemberben megszületett törvény értelmében a fennálló tartozásukat rögzített árfolyamon fizethetnék vissza, mely súlyos csapás a hazai bankszektornak.

 

A bankok számára fájdalmas lépésekre az elmúlt hónapokban kialakult piaci pánik, kockázatkerülő magatartás és a visszaeső GDP növekedés miatt volt szükség, amely viszont rendkívül megdrágíthatja Magyarország refinanszírozhatóságát – megugró állampapírpiaci hozamokon keresztül – ezzel tovább növelve hazánk sérülékenységét.

 

A hazai és külföldi folyamatok fényében az Equilor szerint az elmúlt időszakban tovább szűkült a monetáris politika mozgástere. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelenleg csökkenő gazdasági aktivitás, növekvő kockázati prémiumok, nagyobb kilengéseket produkáló forint árfolyam és növekvő inflációs nyomás mellett kénytelen egyensúlyozni, így az egyetlen reális lehetősége az MNB-nek a kivárás. Súlyosbítja azonban a helyzetet, hogy az augusztusi infláció 3,6 százalék lett a várt 3,4 százalék helyett (elsősorban a növekvő élelmiszer- és nyersanyagárak következtében). A gyengélkedő gazdasági teljesítmény mellett nincs túl nagy tere a szigorúbb monetáris politikának, és a jelenlegi feltételek tükrében az Equilor elemzői az alapkamat szinten tartására számítanak a következő 3-4 hónapban. Ezt a forgatókönyvet azonban egy újabb globális tőkepiaci zuhanás felülírhatja, amely az MNB részéről akár jelentősebb méretű kamatemelést kényszeríthet ki.

 

Az Equilor Befektetési Zrt. szerint Magyarország kilátásai továbbra is nagymértékben függnek a globális befektetői hangulattól, az amerikai gazdaság teljesítményétől és az európai szuverén adósságválság kezelésének módjaitól, így a magyar pénz- és tőkepiac nagy volatilitás mellett mozoghat az év hátralevő részében.