Hogyan lehetne olcsóbb a svájci frank? Mit lép a jegybank?

Eddig sikeresnek látszik az SNB és a svájci kormány verbális intervenciós politikája. Azzal, ugyanis hogy időről-időre megemlítik, még mindig erősen túlértékelt a svájci frank, költséghatékonyan segítenek be az 1,20-as limit védelmében, és adnak alapot a védendő árfolyam emelésére vonatkozó piaci várakozásoknak.

Felváltva szögezik le a svájci nemzeti bank (SNB) és a svájci kormány magas rangú tisztviselői, hogy bizony, a frank masszívan túlértékelt, az SNB mégis megelégedni látszik ezekkel az elemzők által is sikeresnek tartott verbális akciókkal: láthatóan nem siet az immár két hónapja életben lévő 1,20-as árfolyamlimit felemelésével. Legutóbb – szerdán – a svájci gazdasági miniszter, Johann Schneider-Ammann nevezte masszívan túlértékeltnek a frankot, ezt megelőzően, november 7-én pedig az SNB alelnöke, Thomas Jordan fogalmazott úgy hogy igen erős az alpesi deviza. Jordan arra is utalt, hogy a jegybank kész intézkedni, ha el kell hárítania az árstabilitást fenyegető kockázatokat. Azt a felvetést ugyanakkor nem kommentálta, hogy az SNB fontolgatja-e az 1,20-as EUR/CHF árfolyamlimit felemelését – írja a Bloomberg összeállítása. A legnagyobb svájci bank, a UBS szerint eddig mintegy ötmilliárd frankjába került az SNB-nek az 1,20-as szint védelme. Ez ahhoz képest, hogy tavaly a frankgyengülés elleni kilátástalan harc 21 milliárdos veszteséget okozott az SNB-nek, még nem is sok, ráadásul ezúttal hatékony eszközt talált a jegybank.

 

A szeptember 6-ától élő árfolyamlimit bevezetése óta váltakozó intenzitással, de sorra érkeznek svájci kormányzati és jegybanki körökból olyan vélemények, amelyek szerint továbbra is túlértékelt a frank. Nem egyszer látott napvilágot az, hogy a fair érték 1,30-1,40 között volna. A piacok váltakozó intenzitással reagálnak ezekre a kommentekre, a két legutóbbi nem is vetett komolyabb hullámokat. A piac mintha kezdene hozzászokni a verbális jelzésekhez, és immár a valódi lépéseket várja. A Credit Suisse október első felében levezényelt elemzői felmérése szerint a megkérdezettek mintegy 30 százaléka vélte úgy, hogy a limit emelése várható, mert az 1,20-as érték túl alacsony. Rendkívüli nyomás alatt van az SNB, a verbális intervenciók meggyőzték a piacot arról, hogy a következő lépés már a limit emelése lesz – véli a Swissquote Bank devizapiaci elemzője. A szakember szerint a szóbeli beavatkozás politikája igencsak hatékonynak bizonyult, ráadásul nem is kerül semmibe, így várhatóan marad a “héja-hangnem”.

 

Sikeresnek értékelte az SNB eddigi tevékenységét a Brown Brothers Harriman vezető devizapiaci stratégája is, aki kiemelte, hogy a jegybank stratégiája a kétértelműség. Az SNB ugyanis bizonytalanságban tartják a piacot az esetleges limitemelés kapcsán, és ez a politika el is végzi a munka nehezét. A Swissquote szakértője megjegyzi: a megemelt limitet meg is kellene védeni, márpedig az SNB továbbra is aggódik amiatt, hogy újra menedékdevizaként használhatják a befektetők a frankot. Amíg a Bank of Japan ott áll a jen mögött, addig további nyomás nehezedhet a frankra – tette hozzá. A BoJ legutóbb október végén avatkozott be a jen gyengítése érdekében – idén immár harmadszor -, és ez nehezebbé teszi az SNB számára az árfolyamlimit kiigazítását. A csütörtök délutáni árfolyamok mellett egy 1,25-ös EUR/CHF épp 250 forint alatti franknak felelne meg, az 1,30-as kereszt 240, az 1,40-es pedig 223 forintos CHF/HUF-ot jelentene. Az SNB december 15-én tartja következő, negyedéves ülését. Szeptemberben azt prognosztizálták, hogy az év második felében meg is állhatott a gazdasági növekedés, a fogyasztói árszínvonal pedig 0,3 százalékkal csökkenhet 2012-ben.

 

Ha az SNB úgy ítéli meg, hogy a deflációs kockázatok nőttek a szeptemberi előrejelzéshez képest, jobbára már csak a limit emelésének eszközéhez nyúlhat – vélekedett a UBS szakértője. Úgy véli, jelentősen nőtt az őszinél pesszimistább decemberi prognózis kiadásának, ezzel együtt pedig az EUR/CHF limit emelésének valószínűsége. Nem valószínű, hogy 1,25-nél magasabbra tenné a lécet az SNB a BNP Paribas szakértője szerint. Hozzáteszi: a svájci jegybank ugyan szeretne magasabb EUR/CHF-kurzust, de ez az európai feszültségek enyhülésétől függ.