Első alkalommal dominálja a kiskereskedelmi szektor az európai vállalati ingatlan-eladási piacot
Míg korábban a városközpontok irodaházai uralták a vállalati ingatlan-eladási piacot, az elmúlt években ez jelentősen megváltozott. 2009-ben első alkalommal a kiskereskedelmi szektor dominálja a piacot, a teljes európai ingatlaneladások 44 százalékával. – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatásából.
Richard Holberton, a CBRE európai kutatási igazgatója a jelentést kommentálva így nyilatkozott: “Két oka is van a kiskereskedelmi ingatlan-tranzakciók felfutásának. Az egyik, hogy a szupermarket-láncok, főleg Franciaországban, Finnországban és az Egyesült Királyságban hamar felismerték azt a lehetőséget, hogy az intézményi befektetők megbízható bérlőként tekintenek rájuk, így ingatlanjaik eladásából és visszabérléséből pénztőkére tehetnek szert. Hasonló választ adtak a banki profitok csökkenésére a pénzintézetek is, és számos bankfiókot értékesítettek, ezáltal erőteljesen hozzájárulva a kiskereskedelmi ingatlanok magas arányához a vállalati eladások területén.”
A vállalati ingatlaneladás egyre jellemzőbbé vált az elmúlt években mint tőkeszerzési forma: először a pénzintézetek körében vált népszerűvé 2009 során. A CBRE kutatása szerint a nagy európai bankok ingatlaneladásai dominálták a piacot 2009-ben. Spanyolországban például a városok főutcáján található bankfiókok országos portfolióját vette meg a RREEF/AREA másfél milliárd euróért 2009 harmadik negyedében, amely ügylet kitűnően példázza a banki ingatlaneladásokat az európai piacon.
Spanyolország és Olaszország a piac 35 százalékát jelentette tavaly, egyenként mintegy 2,2 milliárd euró értékű ügylettel, és az 500 millió euró értéket meghaladó öt üzlet közül három e két országban köttetett. Az Egyesült Királyságban történt az eladások 26 százaléka, mint például a HSBC által Canary Wharf-i Canada Square 8 eladása 860 millió euróért 2009 negyedik negyedévében.
“A vállalati ingatlaneladások az európai befektetési ingatlanpiac 17 százalékát tették ki, az eladás-visszabérlés jellegű tranzakciók a legkiemelkedőbb határokon átnyúló tranzakcióknak számítottak 2009-ben. Ezek az ügyletek nagyon vonzóak a jelenlegi piacon, hiszen számos típusú befektető érdeklődésére tarthatnak számot a jó szerződések, hosszú bérleti időszakok és a fix vagy indexált bérleti díjak okán. A piac még mindig törékeny és a gazdaság talpra állása lassú a legtöbb európai országban, ezért a megbízható üzletmenettel bíró tulajdonosok ingatlanjaik eladása után kiemelkedően vonzó bérlőnek számítanak. A vállalati ingatlaneladások hozzájárulása az európai befektetési piachoz jól szemlélteti a tőkeszerzés ezen elfogadott formáját, ráadásul az egyéb eladók által kínált termékek csökkenésével párosul.”- tette hozzá Holberton.
“A közép-európai piacok, így Budapest is időbeli csúszással követi a londoni trendeket.” -tette hozzá Borbély Gábor, a CB Richard Ellis magyarországi vezető elemzője. “A befektetők Nyugat-Európában már beárazták az ingatlanárak emelkedését, ezért étvágyuk is visszatért, míg Közép- és Kelet-Európában van még némi bizonytalanság, hogy a hozamok mikor indulhatnak újra lefelé. Az eladás-visszabérlés jellegű tranzakciók újra dominánsak lehetnek a régióban, amint a vásárlói kedv feléled, hiszen itt is vannak a nyugat-európaihoz hasonló kereskedelmi láncok, melyek ingatlan-portfoliója vonzó konzervatív befektetési alternatíva lehet.”