Matolcsy-csomag: adóemelések, új személyi jövedelemadó várható a gyenge gazdaság miatt

Kénytelen lesz felgyorsítani a megszorításokat és/vagy növelni az adókat a kormány, ha gyenge marad a gazdasági növekedésünk. Márpedig a legfrissebb magyar GDP-adat azt mutatja, hogy a magyar gazdaság növekedése gyakorlatilag megállt. Így könnyen lehet, hogy a Széll Kálmán-terv jövő évre tervezett, 550 milliárd forintos megszorítása mellé újabb pár száz milliárdos csomagot kapunk.

Újabb megszorításokat hozhat, hogy a magyar gazdaság a vártnál sokkal lassabban növekszik. Emiatt a következő időszakban elképzelhető, hogy a kormány megemeli az adókat, például az alkohol és a dohányáruk jövedéki adóját, de az is simán lehetséges, hogy bevezet egy új személyi jövedelemadó kulcsot a magasabb jövedelmekre (vagyis visszaállítja a progresszív adórendszert) – sorolta a vártnál rosszabb második negyedéves GDP-adat lehetséges következményeit az ING Bank vezető elemzője. Németh Dávid szerint az is elképzelhető, hogy a közmunkaprogram mégsem lesz annyira tömeges, mint a kormány tervezte, mert nem tud rá annyi pénzt szánni, de még a Széll Kálmán-tervben megkezdett kiadáscsökkentést is magasabb fokozatra állíthatja.

 

Az, hogy a magyar gazdaság növekedése az előző negyedévhez képest megállt, azt jelenti, hogy nem vált be az a gazdaságélénkítési recept, ami Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nevéhez kapcsolódik. A recept legfontosabb része az volt, hogy a kormány a személyi jövedelem csökkentésével felpörgeti a lakosság fogyasztását, ami lökést ad az egész gazdaságnak. A várt hatás azonban az év első felében elmaradt (amire rátett, hogy a magyar gazdaság motorja, az export és a hozzá kapcsolódó ipari termelés is belassult), a költségvetésben ugyanakkor jelentős, ezermilliárd forinthoz közelítő bevételkiesést kellene kompenzálni a kormánynak az adócsökkentés miatt.

 

A lefagyott magyar gazdasági növekedés miatt a kormány kénytelen lesz a jövő évi költségvetést hozzáigazítani a vártnál alacsonyabb növekedési pályához. A 2012-es büdzsének most folyik a tervezése, és ha a gazdasági növekedésünk lassabb lesz, a kormánynak alacsonyabb bevételekkel kell számolnia. Ezt gyorsított kiadáscsökkentéssel és vagy bevételnöveléssel kell ellentételeznie ahhoz, hogy a költségvetés egyensúlyban maradjon. Ha ezt nem teszi meg, a költségvetés hiánya jövőre magasabb lehet a konvergenciaprogramban Brüsszel felé is vállalt 2,5 százalékos deficitnél.

 

A konvergenciaprogramban azonban a kormány 3 százalék feletti GDP-növekedéssel számolt jövő évre. Ha ehelyett viszont 1 százalék körül alakul a 2012-es növekedésünk, az akár 300 milliárd forinttal is ronthatja a jövő évi büdzsé egyenlegét – mondta  a HVG-nek Németh Dávid. Az alacsonyabb növekedés ugyanis, a csökkenő vagy a várttól elmaradó növekedésen keresztül akár 150 milliárd forint is elmaradhat az eredetileg várt áfabevételekből. A lassuló export a társasági nyereségadót nyesheti vissza 20-30 milliárddal, az elbocsátásokon és a béremelések elmaradásán keresztül pedig a személyi jövedelemadó bevételek akár 40-50 milliárddal elmaradhatnak a tervezettől.

 

Ez tehát egy újabb jelentős kiigazítást követelhet a kormánytól, pedig a Széll Kálmán-tervben a jövő évre már 550 forintos megszorítást jelentett be a kabinet. A csomag döntő része a munkaerőpiaci ellátásokra, a közlekedési vállalatokra, a gyóggyszerártámogatásokra, a nyugdíjkiadásokra, a felsőoktatásra, valamint az önkormányzatokra fordított kiadások drasztikus csökkentéséből áll. Ha viszont a gazdaság növekedése jövőre eléri legalább a 2 százalékos mértéket, a költségvetés egyenlege jóval szebben alakul, és a bevételkiesés körülbelül 100 milliárd forint lehet – mondta az elemző a HVG-nek.