Leginkább a 80 millió forintnál olcsóbb ingatlanokat keresik most a vevők
Hirtelen ugrottak meg a hirdetési árak az elmúlt néhány hónap során a bel-budai ingatlanpiacon is, amiben közrejátszik nemcsak a felerősödő kereslet, hanem a korábban megszokottnál lényegesen szűkebbé váló kínálat is.
Egyértelműen érdeklődés- és keresletnövekedést hozott az előző év ősze – mely továbbra is kitart -, ugyanakkor szinte kizárólag a 80 millió forintnál olcsóbb lakások piacát érintette – mondta Nagy Aloisia Andrea, a Balla Ingatlan bel-budai és észak-budai részeken aktív szakmai vezetője. Ezeket a 80 millió forintnál olcsóbb ingatlanokat viszont a korábban megszokottnál gyorsabban tudták értékesíteni, ráadásul vagy irányáron, vagy pedig irányár felett.
Az ingatlanközvetítő szerint a növekvő forgalom leginkább az áremelkedéssel kapcsolatos várakozásoknak az eredménye, melyek végül is beigazolódtak, hiszen az elmúlt néhány hónapban szinte kilőttek az árak: a hirdetési árakat tekintve mintegy tízszázalékos áremelkedést lehetett tapasztalni. Ami persze nem jelenti azt, hogy a valós értékesítési árak is ilyen mértékben emelkedtek volna – tette hozzá.
Túlárazottság jellemző tehát a kínálatra, azonban további áremelkedés esetén pár hónap múlva a piaci árak utolérhetik a jelenleg túl magas hirdetési árakat – vélekedett a szakértő, aki szerint kérdés persze, hogy meddig tart ki az árak növekedése. Mert az eddigi áremelkedés is már jelentős volt, így egy idő után elérhet a piac arra a szintre az áraknál, amikor elkezd csökkenni a fizetőképes kereslet.
A növekvő érdeklődés és forgalom tehát az I., II. és XII. kerületben leginkább csak a 80 millió forintnál olcsóbban kínált lakások esetében érezhető, a családi házaknál már nem tapasztalható ilyen lelkesedés, ahogy az agglomeráció népszerűsége is igencsak visszafogott – hangsúlyozta Nagy Aloisia Andrea.
A lendületet ugyanakkor erősen megakasztja a gyenge kínálat, ami azt jelenti, hogy nem csak jó adottságú lakásból található kevés most az ingatlanpiacon, hanem egyáltalán mindenféle lakásból nagyon szerény a választék. Míg korábban a III. kerületben akár több száz ajánlatot lehet átböngészni, ha mondjuk valaki egy bizonyos kategóriába tartozó panellakást keresett, ennek most csak töredékével találkozik az érdeklődő a hirdetéseknél.
Véleménye szerint az eladók még mindig kivárnak, egyrészt a további áremelkedésben bízva, másrészt az évkezdet és a téli hónapok sem sarkallják őket aktivitásra, ami azonban a tavasz közeledtével változhat – vélekedett.
A szűk kínálat miatt jelentek meg a felfelé tartó licitek egy-egy keresett kategóriába tartozó ingatlannál, valamint az is jellemzővé vált, hogy a korábban megszokottnál lényegesen gyorsabban értékesíthetők most a felkapott lakások: ez lehet egy-két hét, vagy akár egy-két nap is.
Ugyanakkor azt újra hangsúlyozta az ingatlanközvetítő, hogy ezek a gyorsan értékesíthető ingatlanok mind az egy-, két-, másfélszobás lakások közül kerülnek ki. Egy 100-150 négyzetméteres családi ház esetében teljesen más helyzettel találkozunk. És persze az sem baj, ha más adottságaik is vonzóak ezeknek az ingatlanoknak, így például csendes utcában találhatók, nem földszintiek, megfelelő a tájolásuk, stb.
Azt is megjegyezte, hogy a befektetők jelenléte nem igazán meghatározó, ami nem zárja ki, hogy hamarosan többen lesznek. Hozzátette: többnyire készpénzes vevőkkel lehet még mindig találkozni a bel-budai kerületekben, de persze tény, hogy hitelfelvétel segítségével is vásárolnak ingatlant az emberek.
Ha valaki nem tud hitel segítségével sem ingatlanhoz jutni, az a bérlakások piacán próbálkozik, és ők elég sokan vannak, pedig az árak nem alacsonyak: 180-190 ezer forintnál indul a legkisebb, egyszobás, elfogadható állapotú lakások havi bérleti díja ezekben a kerületekben, de inkább azt lehet mondani, hogy 200 ezer forintnál kezdődik a kínálat. Ami persze errefelé is szűkebb, mint a kereslet, így aztán sok bérbeadó megteheti, hogy rengeteg kritériumot felállítva szűrjék meg a bérlőket. Ami persze nem könnyíti meg az ingatlan kiadását még a jelenlegi helyzetben sem – fűzte hozzá Nagy Andrea.
Ami pedig a jövőt illeti, a szakértő várakozásai szerint egyelőre még nem fog megtorpanni az áremelkedés, hiszen a mostani, magasabb áraknál is erős keresleti nyomás érzékelhető. Számára ugyanakkor kérdéses, hogy ez meddig tud még kitartani, különösen akkor, ha végre az eladók nagyobb számban piacra lépnek, hiszen ezáltal elkezd bővülni a kínálat, így pedig lesz miből válogatniuk a vevőknek.