Milliárdos beruházás a pécsi egyetemen

A PTE kutatóközpontja szerdán kötött szerződést a beszállítókkal, egyelőre 1,2 milliárd forint értékben. Sárkány Béla projektmenedzser az aláírási ceremóniával egybekötött sajtótájékoztatón elmondta: a 2,2 milliárd forintos eszközbeszerzés egy korábbi 700 millió forintos, a mostani 1,2 milliárdos és egy 300 milliós részből áll.Utóbbiról június végéig születik megállapodás.

Az aláírt szerződésben a műszerek magas technikai színvonalat képviselnek és mikroszkópok éppúgy vannak köztük, mint vegyszerek felszívására szolgáló automata pipetták vagy vegyi fülkék.Bódis József, az egyetem rektora arról beszélt, hogy a Baranya, Somogy és Tolna megye által alkotott dél-dunántúli régióból hiányzott egy kutatóközpont, ami az alapkutatás biztosítása mellett a tudományos fejlődés alapja lehet. Úgy vélte, az intézmény szükségességét az elmúlt évek kutatási eredményei is bizonyítják. Az orvosprofesszor reményét fejezte ki, hogy a modern műszerparknak és az ott dolgozó szakembereknek is köszönhetően a világ felfigyel majd a Pécsett folyó alapkutatásokra, az intézmény pedig évtizedekre meghatározza a régió tudományos életét.

Tudományos központ lehet a Science Building

A ma még Science Buildingnek nevezett, de októbertől már Szentágothai János agykutató nevét viselő kutatóközpont alapkövét 2009. szeptember 1-jén, az egyetem alapításának évfordulóján helyezték el az egyetemi szívcentrummal szemközti területen. A hétmilliárd forintból, európai uniós és hazai forrásból nyárra felépülő és szeptemberben megnyíló, 7 ezer négyzetméteres intézmény Bachman Zoltán Kossuth-díjas építész tervei szerint készül és 200 munkahelyet, azon belül 40 kutatói állást teremt.

Az egyetem szeretné, ha a bio-, környezettudományi és információtechnológiai központot is magába foglaló, a természet-, a műszaki és az egészségtudományok területén az alapkutatási potenciál fejlesztését célzó központ Európa meghatározó kutatóintézményévé válna. A központban folyó tevékenység nyomán javulhat az egyetem kutatási bevételszerző képessége, növekszik a kutatási megbízások volumene, az elért eredmények pedig pozitív hatással lesznek a képzés színvonalára, valamint a kutatói mobilitásra. További előny, hogy az új kutatóközpont gátolja az agyelszívást, több jövőbeni munkatársa külföldről tér vissza, vagy terveivel ellentétben Magyarországon marad, hogy a Science Buildingben dolgozhasson.

A PTE a projekt részeként félmilliárd forintot költött az egész felsőoktatási intézmény informatikai szolgáltatásainak fejlesztésére. A pénzből bővítették a központi rendszerek szerverfarmját és egyebek mellett biztosították a vezeték nélküli internetezés lehetőségét az egyetemi épületekben.