Ezermilliárd forint adótól estünk el az uniós kötelezettség miatt

Ezermilliárd forintnyi adóbevételtől esett el a magyar büdzsé csak a társasági adó terén az utóbbi öt évben az uniós jogszabály-harmonizációs kötelezettségek miatt – vélekedett a szervezet tegnapi adókonferenciáján Herich György, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke.

Súlyos veszteségeket okoz a magyar államkasszának az uniós adóharmonizációs kötelezettség egyes adónemeknél. A társasági nyereségadóban öt év alatt mintegy 1000 milliárd forintot veszített el az államkassza emiatt – vélekedett a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének (Moklasz) elnöke tegnap a szervezet nemzetközi adókonferenciáján.

Herich György szerint az uniós szabályok kötelező átvételének egyik negatív mellékhatása az, hogy hazánk jelentős összegű adóalapnak volt kénytelen búcsút inteni. Sokszor ugyanis az EU-konform szabályok másképpen határozzák meg a nemzetközi cégeken belül keletkező bevételek és kiadások elszámolásának helyét, a levonható tételek vagy a kedvezmények körét.

Nem csak a szűk értelemben vett társasági nyereségadó az „áldozat”. A Moklasz számítása szerint csak az osztalék- és kamatjövedelem, valamint a jogdíjak terén alsó hangon is 815 milliárd forintnyi adóbevétel-kiesés keletkezett a magyar büdzsében 2006–09 között az uniós átcsoportosítások hatására. A főbb nyertesek a Benelux államok, Ciprus és Németország voltak. Hazánknak az sem jött jól, hogy az uniós kötelezettségek felülírtak olyan korábbi adóegyezményeket is, amelyeket többek között az Egyesült Államokkal kötöttünk. Így ugyanis a tengerentúli vállalatok magyarországi adózási gyakorlata is átalakult.

A kettős adóztatással kapcsolatos egyezményeknek ugyanakkor még mindig kiemelkedő szerepe van az úgynevezett adódiplomácián belül. Ilyen egyezményekkel lehet ugyanis elejét venni annak, hogy hazánk újabb vállalkozási telephelyeket „veszítsen el” – legalábbis az adóbevallások szemszögéből –, és ezzel további adóalap hagyja el az országot.