A sokatmondó visszafogottság sikere

Magyar építész, Kovács D. Barna tervei alapján készülhet el a Mongol Nemzeti Archeológiai Múzeum. Ulánbátor központjához közel, a Nemzeti Park területére épülő Múzeum egy multifunkcionális épületegyüttes, amelyben a kiállításokon kívül kutatás, oktatás és irodai tevékenység folyik majd, 50.000 négyzetméteren.

A tervező a munka során figyelembe vette Mongólia különleges építészettörténeti hagyományait és a hely időjárási kihívásait, a szibériai anticiklont.  A meglevő, kör alakú bicikli út lett a terület rendezési határa, a területre bevezető út és szökőkút elhelyezkedése adta a mű keretét. A cél egy könnyen átlátható térszervezés volt, az íves tömeget helyenként megszakító „utak”, védett közösségi tereket, bejáratokat hoznak létre az épületegységben.  

 

Mongol Nemzeti Archeológiai Múzeum

A múzeum kiállítási egységének fontos eleme a fedett központi átrium, amely nyitvatartási időben szabadon használható közösségi tér. Innen érhető el az összes, látogatói igényt kiszolgáló hely: jegyárusítás, ruhatár, gyerek múzeum, shop, mellékhelységek, valamint az időszaki és állandó kiállítási terület.

 

A déli oldalra helyezték az iroda és laboratóriumi funkciókat, amelyek energia hatékony árnyékoló rendszerrel ellátott üveg homlokzattal. Az iroda, oktatási és a laboratóriumi szárny tájolása elegendő természetes fényt biztosít a belső tereknek, a kevesebb természetes fényt igénylő funkciók, mint, például a műtárgyraktár és a kiállító teremek többnyire az északi oldalra kerültek.  Az épületre jellemző tiszta alaprajzi szerkesztés és szerkezeti kialakítás nagy szabadságot biztosít a funkcionális helyigények esetleges módosításokra.

 

“Több ázsiai építészeti pályázaton indultam a múltban és folyamatosan
figyelem a hasonló lehetőségeket. (…) A sikeres pályázat titkát abban látom, hogy a Bíráló Bizottság fogékony volt a sokatmondó visszafogottság értelmezésére a tervrajzokban.” mondta az építész Kovács D. Barna a pályázatról.