Az építőanyagok áremelkedése az új lakások további drágulását okozza

Az építőanyagok áremelkedése ellenére nő az ágazat: az idén májusi 18,7 százaléknál nagyobb éves növekedési ütemet 2019 júliusában mutatott utoljára az építőipar. Az elszállt építőanyag-árak az új lakások további drágulását okozza – mondta el Földi Tibor, a Cordia International Zrt. igazgatóságának elnöke.

Májusban közel 19 (pontosan 18,7) százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, és a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint 2,3 százalékkal haladta meg az előző havit – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentéséből.

A májusinál nagyobb éves növekedési ütemet 2019 júliusában mutatott utoljára az építőipar és teljesítménye 2 százalékra megközelítette a 2019. májusi szintet, amikor 25,0 százalékos év/éves növekedést regisztrált a KSH – írja az MTI.

Az épületek építése 38,6 százalékkal szárnyalta túl a tavaly májusi rendkívül alacsony szintet, amivel 8,8 százalékkal nőtt a két évvel korábbi fölé. A mélyépítés teljesítménye 0,8 százalékkal csökkent a tavalyi járványos időszakhoz képest is, így 13,4 százalékkal maradt el a 2019. májusitól.

A három építőipari ágazat közül a magasépítés teljesítménye 43,9 százalékkal, a speciális szaképítésé 22,9 százalékkal nagyobb, az egyéb a mélyépítésé 7,3 százalékkal kisebb lett. Ezzel a két évvel korábbihoz képest az épületek építése 24,9 százalékkal nőtt, a mélyépítés és a speciális szaképítés 14,2, illetve 9,9 százalékkal csökkent.

Folyó áron az idei legnagyobb, 405,2 milliárd forintos termelési értéket állított elő az építőipar, 29,1 százalékkal többet a tavaly májusinál és 14,9 százalékkal többet a két évvel korábbinál. Az épületek építése értékben tavaly májushoz viszonyítva 52,4, a mélyépítési munkáké 6,3 százalékkal nőtt.

A megkötött új szerződések volumene 11,8 százalékkal nőtt, ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 29,2 százalékkal magasabb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 3,2 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly májusinál. Az építőipari vállalkozások május végi szerződésállományának volumene 11,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 21,9, az egyéb építményeké 4,9 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Az év első öt hónapjában azonban szerényebb mértékben, csak 1,3 százalékkal emelkedett az építőipari termelés a múlt év azonos időszakához képest, ebben viszont benne van a 2020-as év első két, két és fél hónapja, azaz a Covid előtti időszak is.

„Az építőipar teljesítményének növekedése jelentős költségemelkedés mellett valósul meg, hiszen a korábbi nyugalmasabb időszakot követően a tavalyi harmadik negyedévtől újra erőteljes, a legtöbb esetben két számjegyű, az acél esetében például 8 hónap alatt mintegy 80%-os drágulás következett be az alapanyagok globális piacán” – kommentálta a KSH gyorstájékoztatójának adatait Földi Tibor, a Cordia International Zrt. igazgatóságának elnöke.

Az intenzív alapanyagdrágulás egyik oka az, hogy sok gyár leállt a pandémia alatt, a karbantartásra felhasznált szünet után pedig csak most indulnak újra. Ezzel egy időben ugyanakkor az elmúlt hónapok során a beruházások, fejlesztések száma jelentősen nőtt, így a megszokottnál szűkebb kapacitásra zúdult rá a felgyülemlett kereslet.

„A költségoldalról jelentkező jelentős nyomás miatt elkerülhetetlen az új lakások további drágulása, ám tapasztalataink szerint a vevőkben ez a folyamat még nem tudatosodott” – húzta alá a szakember. Földi Tibor kiemelte: „mivel a hazánkban felhasznált építőanyagok jelentős része importból származik, az említett hatások begyűrűznek, a magyarországi fejlesztéseket is érintve, ráadásul az építési telkek folyamatos drágulása is az újlakásárak további emelkedésének irányába hat”.