Ötletek lakásvásárlóknak: Így ismerhető fel az élhető otthon!

Lakásvásárlóként egy idegen lakásba lépve, ahol még ott vannak a tulajdonos bútorai, személyes tárgyai, nehéz megállapítani, hogy az ingatlan mennyire lesz élhető számunkra, a mi bútorainkkal, a mi személyes holminkkal. Van azonban 9 csalhatatlan jel, amire érdemes figyelnünk, ha lakásnézőbe indulunk.

A lakás elhelyezkedése

És itt most nemcsak a lokációra gondolunk, hiszen egyértelmű, hogy egy környék mennyire befolyásolja egy otthon élhetőségét, elég, ha csak a közbiztonságra, zajra vagy légszennyezettségre gondolunk. De társasházi-, panellakások esetén az épületen belüli elhelyezkedés is sokat számít, ahogyan egy családi háznál is sokat jelent, hogy közvetlen az utcafronton található, vagy van előtte egy kis előkert.

Gyönyörű lakás remek tájolással a VII. kerületben

Még több képért kattintson a fotóra!

A lakás elosztása

Teljesen mindegy hány négyzetméteres és hány szobás egy lakás, ha borzalmas az elosztása. Egy jó elosztással viszont a kevesebb is több lehet, ezért már kereséskor érdemes rögtön az alaprajzot is megnézni. Ha pedig nincs alaprajz csatolva a hirdetéshez, kérjük meg a hirdetőt, hogy küldjön egyet, mielőtt személyesen is elmennénk megnézni a lakást.

Ha a lakás elosztása alapvetően jó, csak egy-két fal nincs jó helyen, és nem riadunk vissza egy kis átalakítástól, a személyes megtekintésnél érdeklődjünk, nézzük meg, mely falakat lehet bontani, vagy mely helyiségeket lehet egy fallal kettéosztani. Ennek a VI. kerületi lakásnak a tulajdonosa például két átalakítási tervet is csatolt az eredeti alaprajzon kívül.

Még több képért kattintson a fotóra!

A lakás praktikussága

A praktikusság természetesen szorosan összefügg az elosztással. De az elosztáson kívül még sok minden befolyásolhatja, mint például a tárolóhelyek mennyisége, a lakás tájolása, vagy a beépített és a lakásban maradó bútorok funkcionalitása. Ezért amikor megnézzük a lakást, képzeljük el a saját bútorainkkal berendezve, képzeljük el, melyik szobát mire használnánk, és különösen a konyhában és a fürdőszobában nézzük meg, hogy mennyire esnek kézre a dolgok.

Praktikusan berendezett lakás teljes bútorzattal Vonyarcvashegyen

Még több képért kattintson a fotóra!

Tárolóhelyek

Sok lakást hirdetnek rengeteg tárolóhellyel, ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek pont a mi holmijaink számára ideálisak. Amikor megnézünk egy lakást, azt is nézzük meg, hogy az ott maradó beépített szekrényekben, milyen az akasztós, polcos és fiókos elemek aránya, és vessük össze azokkal a tárolórendszerekkel, amelyeket jelenlegi otthonunkban használunk. Így jobb képet kapunk arról, hogy mennyire lesznek majd használhatóak.

Kihasználatlan sarkok, beugrók

Ritka, de előfordul, hogy egy lakás helyiségei nem mind négyszögletesek, és találunk egy-egy kihasználatlan beugrót. Ezek felesleges négyzetmétereknek tűnnek, de ötletesen kihasználva inkább teret nyerünk, mint veszítünk velük. Ezért lakásnézéskor ne azt nézzük, hogy a tulajdonos, mire használja, vagy épp nem használja ezt a teret, hanem próbáljuk elképzelni, számunkra mennyire lehet hasznos egy ilyen beugró.

Két beépített polc és egy gyönyörű tálaló a falmélyedésben egy Péceli házban

Még több képért kattintson a fotóra!

Otthonok több élethelyzetre

Vásárlásnál tartsuk szem előtt, hogy lakást hosszú távra, azaz nem feltétlenül csak a jelenlegi élethelyzetünkre veszünk. Ezért érdemes előre gondolkodni, és olyan ingatlant keresni, amely nemcsak most, hanem a család bővülése vagy a gyerekek kirepülése esetén is megfelel majd igényeinknek. A könnyen kettéválasztható tágas szobák, vagy a könnyen egybenyitható helyiségek a kulcsai a választásnak.

Burkolatok

A burkolatok típusa és minősége nagyban befolyásolja egy lakás élhetőségét. Ezért hacsak nem szeretnénk rögtön felújítással kezdeni, olyan ingatlant válasszunk, ahol a konyhában strapabíró, a fürdőszobában csúszásmentes, a szobákban pedig meleg burkolat található.

Nyílászárók

Hogy a külső nyílászárók minősége akár hőszigetelés, akár biztonság szempontjából mennyire fontos egy lakás élhetőségét tekintve arra most nem térünk ki, valószínűleg mindenki tisztában van vele. De vajon hányan figyelünk arra lakásnézéskor, hogy a belső ajtók merre nyílnak, mire nyílnak rá? Egy rossz irányba nyíló ajtó sok kellemetlenséget okozhat, szűk helyeken pedig sokszor csak a tolóajtó jelentheti a megoldást. És mindez igaz a lakásban maradó beépített szekrények ajtajaira is.

Világítás és konnektorok

Hiába visszük magunkkal a saját lámpáinkat, egy rosszul megtervezett világítás (különösen, ha beépített) annyira élhetetlenné tehet egy lakást, hogy lehet, hogy néhány év múlva csak újravezetékeléssel oldhatjuk meg a problémát.

De nemcsak a világítótestek, hanem a villanykapcsolók elhelyezkedésére is érdemes figyelni, különösen a váltókapcsolóknál, vagy ahol egy helyiségben több mennyezeti lámpa is van, fordulhat elő, hogy a kapcsolók nem épp a leglogikusabban vannak felszerelve.

Mindez igaz a konnektorokra is. Amikor elképzeljük, melyik bútorunkat, hol helyezzük majd el, képzeljük hozzá az elektromos készülékeinket is, és nézzük meg mennyire vannak a konnektorok számunkra praktikus helyen.