Vita az irodákról és a bérleti díjakról

Az Ecostat felmérése szerint az “A” kategóriás irodák ára átlagosan 8,1 százalékkal, a “B” kategóriás irodák és az új logisztikai ingatlanok eladási ára várhatóan 7,7 százalékkal növekedhetnek a következő félévben.

Az Ecostat felmérése szerint az “A” kategóriás irodák ára átlagosan 8,1 százalékkal, a “B” kategóriás irodák és az új logisztikai ingatlanok eladási ára várhatóan 7,7 százalékkal növekedhetnek a következő félévben. Ennél sokkal visszafogottabb prognózist ad a GKI, amely 1 százalékos országos átlagnövekedéssel számol 2006-ra. Az országon belüli eltérések egészen szignifikánsak is lehetnek, legrosszabb a helyzet Pest megyében, ahol 1 százalékot jósolnak, szemben a nyugat-magyarországi 2,7 és a budapesti 2 százalékkal.

Mind a fővárosi, mind a vidéki piacok túlkínálatosak, a GKI által megkérdezett fővárosi ingatlanos cégek 14 százaléka nagy, 69 százaléka kisebb túlkínálatról, míg 17 százaléka kiegyensúlyozott piacról beszélt. Nyugat-Magyarországon valamelyest erősebb a túlkínálat, mint a keleti régiókban.

A GKI várakozásai szerint a bérleti díjak növekedése ugyan némileg magasabb lesz, mint az értékesítési áraké, de az infláció általános ütemét vélhetően nem haladják meg. Ehhez képest az Ecostat elemzése jelentős drágulást lát indokoltnak. A legnagyobb mértékű bérleti-díj emelkedést az új lakóépületeknél (9,6 százalék), az új kereskedelmi építményeknél (6,3 százalék), az “A” kategóriás irodáknál és az új logisztikai ingatlanoknál (6 százalék) várják. A használt kereskedelmi és ipari építmények bérleti díjai várhatóan 5-5,9 százalékkal növekszenek. A legalacsonyabb bérleti-díj emelkedés a használt logisztikai ingatlanoknál prognosztizálható (4,8 százalék).