Svájci jegybank alelnök: nem túlfűtött a piac

Thomas Jordan, a Svájci Nemzeti Bank alelnöke szeptember végén hívta fel a figyelmet a svájci ingatlanpiac helyenként tapasztalható túlfűtöttségére, de mai interjújában igyekezett oldani a feszültséget.

Jordan megerősítette a Nemzeti Bank korábbi aggodalmait az ingatlanpiaci árak tekintetében, ugyanakkor igyekezett árnyalni a képet. Kerülné magát az ingatlanpiaci lufi kifejezését is, hiszen állítása szerint ilyen nincs Svájcban. Az árak többé-kevésbé egyensúlyban vannak, de mint ahogy korábban beszámoltunk róla, egyes piaci szegmensekben és egyes régiókban azonban egyértelmű jelei vannak túlértékelődésnek.
 
Az ingatlanárak folyamatosan magasak, a kamatlábak alacsonyak, a bankok között óriási a verseny a jelzálogpiacon, mely rendkívül intenzív. Az erős verseny miatt komoly jelei vannak a bankok egyre merészebb és kockáztatóbb politikájának. Jordan kitért az egyes bankoknál tapasztalható kockázatkezelés elégtelen voltára is, a jövőben muszáj lesz a Nemzeti Banknak több információval rendelkeznie e téren is. Fejleszteni kell a makro-prudenciális tovább, mely vonatkozik minden bankra, még a Nemzeti Bankra is. Az alelnök hangsúlyozta, hogy Svájcnak és a pénzügyi irányításnak folyamatosan képesnek kell lennie arra, hogy beavatkozzon, mikor arra szükség van. 
 
Az utolsó stabilitási jelentés szerint a bankok túl kockázatos manőverekbe kezdtek. Az SNB (Svájci Nemzeti Bank) számára a jelentés már egy erkölcsi ráhatás, mellyel a svájci pénzpiaci szereplőket szeretnék konzervatívabb pénzügyi politikára bírni. Hangyúlyozottan igaz itt is: rendkívül fontos a Nemzeti Bank szerepe a kockázatelemzésben is. A jelek láthatóak, erre a jegybank fel is hívta a figyelmet. Az alelnök kérdésre válaszolva hangsúlyozta, a jegybank sohasem avatkozik bele az ingatlanpiac áraiba, feladata a pénzügyi stabilitás és árstabilitás megőrzése. Az ingatlanárak le fel mozgása önmagában még nem veszélyes.
 
A kamatemelést viszont szükségesnek tartja, a jelenlegi inflációs kilátások mellett az alacsony gazdasági fejlődés miatt továbbra is magas a kockázat.
 
Neue Zürcher Zeitung nyomán