Kell-e félteni a német befektetési alapokat?

Október végén látott napvilágot a hír, Morgan Stanley több mint 850 millió eurót kezelő alapját túlzott pénzkivonási igény miatt megszüntetik, egyben az alap ingatlanjait a következő 3 év alatt értékesítik. A Degi Europa és KanAm mellett a Morgan Stanley okozta a legnagyobb pánikot a német befektetési piacon.

A nyílt végű ingatlanbefektetési alapok általában biztos hozamot ígérnek, ráadásul a befektetők bármikor kiléphetnek. A probléma akkor adódik, amikor egyszerre számos szereplő hozza meg ezt a döntést. Ez történt Németországban is október végén. Első blickre. Nem minden alap került ugyanis bajba. A Deutsche Bank alapja 77,4 ponttal, a Deka ingatlanalapja 75,0 ponttal, a hausInvest Europa  73,4 ponttal a piaci palettán igen jó eredmények születtek. Összehasonlításképpen a most felszámolt Degi Europa Alap 13,1 ponttal “vitézkedett”. A pontszám persze nem magyaráz meg mindent. A befektetőknek figyelembe kell venniük az alapok minősítése során az üresedési kvótát és a kifutó bérleti szerződéseket. Minél alacsonyabb az üresedési ráta annál jobbnak számít az eredmény, a bérleti szerződések megkötésénél pedig az egyenletes kifutásokra kell törekedni. Nem mindenkinek sikerült ez. A német ingatlanalap szektor 88 milliárd Euró értékű vagyonának 28%-a jelenleg elérhetetlen.

 

A 21 nyílt végű alapból 7 jelenleg zárva van, azaz a pénzügyi vizsgálat lezárultáig az alapok nem hozzáférhetőek.  A zárás meghosszabbítható egy évvel, így ezek az alapok időt nyernek, a német befektetési piac viszont nem. Ahogyan a vártnál jobb eredmények nem javítják a Degi Europa, US-Grundinvest és a P2 Value számait. E három alap eszközeit felszámolják, eladják, a befektetőket pedig kifizetik. A kérdés viszont továbbra is nyitott, vajon visszatér-e a piac bizalma a német befektetési alapokhoz.