Stabilizálódó hozamok élénkítik a befektetési kedvet

A tavaly ősszel látott visszaesés megismétlődése nem valószínű, azonban egyes szektorokban további is hanyatlás várható 2010 első felében. A hozamok stabilzálódása azonban élénkíti a piacot – írja a Cushman & Wakefield januári, az Egyesült Királyság befektetési piacát elemző üzleti összefoglalója.

Az elsődleges hozamok mindössze 7 bázispontos eséssel januárban stabilizálódtak. Ez a 2009. május óta mért legkisebb havi csökkenés, ami így 6.02 százalékra változtatta az összesített szektorátlagot.  Az összefoglaló szerint bár a tavaly ősszel látott visszaesés megismétlődése nem valószínű, egyes szektorokban további is hanyatlás várható 2010 első felében.

A piac újra-árazása a minőségi termékek hiányának és az árak nagymértékű emelkedésének következménye. A jelenlegi stabilizálódás azt tükrözi, hogy az árak rövid idő alatt sokat csökkentek, így lélegzetvételnyi időt maradt, míg a piacnak sikerül megemésztenie a változásokat.
 
London központjának irodái továbbra is a bérlői piac meghatározó szereplői, a megnövekedett aktivitás és kereslet, a kedvezmények csökkenése, valamint az alap bérleti díjak emelkedése miatt. A folyamatban lévő fejlesztések számának visszaesése miatt növekszik az érdeklődés és várhatóan eredményes időszak következik.

A kiskereskedelmi szektorban a vártnál eredményesebb karácsonyi időszak nagyot lendített a piacon. Ugyanakkor mivel a kereskedők visszaadják karácsonyi időszakos bérleményeiket, és újraértékelik portfóliójukat, a kihasználatlansági mutató várhatóan tovább növekszik bizonyos területeken.
 
David Erwin, a Cushman & Wakefield Egyesült Királyság befektetési üzletágának
vezérigazgatója elmondta: “2010 nagyon aktívan indult. A legtöbb befektetési ügynök
elfoglaltabb, mint az 1990-es évek vége óta bármikor, és jelentős forgalom várható a
következő hónapokban. A jelenlegi dinamika mind a vevőknek, mind az eladóknak kedvez és egy Húsvétig tartó mozgalmas időszakra számíthatunk.”
 
David Hutchings a Cushman & Wakefield piackutatási vezetője hozzáfűzte: “Az egyik legfontosabb változás, ami az elmúlt 6 hétben történt, az a bérlői piac felé irányuló megnövekedett bizalom, melynek hátterében London központjának nyomott bérleti díjai és a kedvezmények iránti egyre nagyobb igény állnak. Ennek eredményeképp több befektető nagyobb kockázatra is hajlandó, például rövidebb bérleti időtartam vállalásával. Mindazonáltal a befektetőknek meg kell tartaniuk a reális perspektívájukat, és inkább a piac stabilizálódásával, mintsem a közeli fellendüléssel kellene számolniuk.”