Mégsem éled újra az ingatlanpiac?

A korábbinál is borúlátóbbak a régióban a bankok az ingatlanpiac újjáéledésével kapcsolatban, egy üzletileg jól megalapozott ingatlanprojektnek azonban ma is van esélye a finanszírozásra.

Az elhagyott építési területek a KPMG keddi közleménye szerint jól illusztrálják az ingatlanfinanszírozás hiányát a régióban. Néhány országban a felmérésben résztvevő bankok határozottan kijelentették, hogy egyáltalán nem akarnak ingatlanprojektekkel foglalkozni – derül ki a KPMG CEE Property Lending Barometer 2012 című felméréséből, amelynek keretében 35 meghatározó bankot kérdeztek a közép-kelet-európai régió (CEE) ingatlanszektorának finanszírozási kilátásairól. A régió nem minden országában ilyen borús azonban a kép. “Lengyelország kivételt képez a többi piachoz képest, hiszen a válság során egyszer sem került recesszióba, és a hazai piac mérete is segíti őket. A többi országban azonban a következő néhány évben nem igazán látunk változást a finanszírozás területén” – kommentált Andrea Sartori, a KPMG ingatlan-, szabadidő- és turisztikai tanácsadási részlegének kelet-közép-európai vezetőjét.

Sartori szerint “a kutatás eredményei elgondolkodtattak bennünket, hogy nem egy újabb hanyatlás előtt áll-e az ingatlanpiac. Tavaly még azt gondoltuk, hogy megláttuk a fényt az alagút végén, de most nem vagyunk benne biztosak, hogy nem egy újabb alagút felé tartunk-e”. A magyar piacon a bizonytalan makrogazdasági kilátások nem segítik az ingatlanszektor kilábalását a válságból. Még legalább egy, de akár több évbe is telhet, hogy fenntarthatóan javuljon a szektor finanszírozása. A hanyatlás leginkább a szálloda, és üdülőingatlan szektort érintette, de a régiós bankok finanszírozási hajlandósága még mindig a projekt minőségétől függ.

A felmérésből kiderült az is, hogy a kamatfelárak nőttek, ami rossz hír a régiós ingatlanfejlesztőknek. A bankok az új ingatlanprojekteknél jobban preferálják a jövedelemtermelő ingatlanokat, vagyis azokat, amelyek már megépültek, és használatba is vették őket.