Jól vigyázz az albérlőddel!

Bizalmi üzletág a lakáskiadás – ennek megfelelően számos elképesztő történet kering olyan bérlőkről, akik a jónak induló bemutatkozás után egyszer csak mindent – főleg tetemes mennyiségű kifizetetlen számlát – hátrahagyva távoztak, esetleg magát a lakást is majdnem eladták.

Miközben a lakáseladások évek óta negatív rekordokat döntögetnek, az albérletek frontján alig változott valami, leszámítva azt, hogy viszonylag kevés a lehetőség az árak emelkedésére, hiszen itt is jóval nagyobb a kínálat, mint a kereslet. Sokan ráadásul a háztartás bevételeinek növelése miatt döntenek úgy, hogy a családi ingatlanok közül egyet vagy többet felszabadítanak, és megpróbálnak azok kiadásából egy kis pluszbevételhez jutni. Bár – mint ahogy korábban már megírtuk – a tulajdonosokat sem kell félteni, a leendő bérlők között is vannak olyan típusok, akiket jobb elkerülni.

1. A nagydumás

Az ilyen típusú lakásbérlő sokszor jó példája annak, hogy érdemes néha a szavak mögé is benézni. Jellemzője, hogy fellépése bizalmat keltő, már a telefonban rettenetesen tetszik neki a lakás (noha még egyáltalán nem látta), folyamatosan udvariaskodik, az ingatlan szerinte fantasztikus, a tulajdonos legjobb döntése volt, hogy anno ezt választotta véleménye szerint, és egyáltalán, ő érzi megtisztelve magát, hogy beköltözhet.

Mikor kell gyanút fogni?

Ha láthatóan nem érdeklik, vagy elsiklik fontos információk felett – mint például mennyi a közös költség, hogy alakul a rezsi, mikor kellene fizetni, mi van a szerződésben. Előfordul, hogy rámondja, ő megbízik a tulajdonos szavában, vagy éppen rá sem kérdez ezekre a részletekre. Ilyenkor valószínűsíthető, hogy azért nem érdekli különösebben, mert nem is kíván semmit sem kifizetni. Megeshet, hogy nem is a saját adatait írja a szerződésre (vagy szó nélkül, vagy valamilyen körítéssel, pl. a cégnévre kell/rokon nevére könyvelési okok miatt). Különösen érdemes résen lenni akkor, ha közben folyton arról beszél, hogy mennyire sikeres üzletember, vagy éppen milyen jól keres. Jellemzően az első pár hónapban rendesen fizet, később türelmet kér, majd végül eltűnik.

A cikk folytatása itt olvasható