Jönnek megint a befektetők?
Az elmúlt években szinte az összes európai országban megszűntek vagy jelentősen lelassultak a befektetések. A harmadik negyedévben tapasztalt emelkedő befektetési volumen azonban optimizmusra ad okot és bár az egyes piacokon eltérés mutatkozik, a GVA Robertson 11 ország adataiból készült elemzéséből kiderül, hogy mindenki egyetért abban, hogy hamarosan beindulhat a kereskedelmi ingatlan befektetési piac stabilizációja.
A nemzetközi hálózattal működő GVA Worldwide magyarországi tagja, a GVA Robertson Hungary tizenegy európai ország kereskedelmi befektetési ingatlan piacát vizsgálta meg a társirodák adatai alapján. A felmérésében magyar adatokon kívül osztrák, belga, olasz, holland, svájci, angol valamint a skandináv országok adatai szerepelnek.
“Országonként eltérő képet láthatunk, azonban vannak közös vonások is. Minden európai piacon megfigyelhető, bár eltérő mértékben, hogy a harmadik negyedévben megugrott a befektetési kedv, az előző negyedévhez képest ez több mint 40%-os emelkedést jelent a befektetési volumenek tekintetében.” – mondta Tilki Róbert, a GVA Robertson ügyvezető igazgatója. “A piac túl van a mélyponton, az elkövetkező 1-2 évben a hozamok stabilizációjára, a befektetői bizalom újjáéledésére és a minőségi ingatlan kínálat növekedésére számíthatunk.”- tette hozzá.
Azokon a piacokon, ahol a minőségi termékek kínálata nem elegendő a kereslet kielégítéséhez, a folyamat a hozamok csökkenéséhez vezetett. Az átlagos prime hozamok Európa szerte jelenleg 7-7,5 százalék körül vannak és a GVA Robertson által vizsgált legtöbb országban stabilak. Angliában a hozamok csökkenését megelőzte egy 2007 közepétől kezdődő emelkedés, amely egészen az idei év közepéig tartott, ugyanígy Belgiumban 0,5-0,75%-os emelkedés volt tapasztalható 2009-ben tavalyhoz képest, míg Ausztriában a piac stabilitása miatt a hozamok az átlagoshoz képest alacsonyak idén.
A tavalyi év a magyarországi ingatlan befektetési piacon még mindig jelentősebb aktivitás nélkül zárult. “Meghatározó üzletkötések nélkül nehéz pontos hozamokat megállapítani: a tranzakciókban gazdagabb kelet- és nyugat európai piacokkal összehasonlítva a magyarországi átlagos prime hozamszint 8,5%-ra tehető. A 2009-es év második felétől érezhető a növekvő befektetői érdeklődés, amely remélhetőleg idén már tranzakciókban gazdagabb évet jelent.” – hangsúlyozta Tilki Róbert.
A GVA Robertson elemzés szerint, bár a gazdasági helyzet feletti aggodalmak még nem múltak el és az ingatlan piacon továbbra is érezhető lesz a visszaesés, a vizsgált országok általában pozitívan látják az elkövetkező 1-2 évet: a hozamok stabilizációjára, több tranzakcióra és a befektetői aktivitás fellendülésére számítanak. Többségükben nem készülnek változásra a befektetői összetételt illetően: kivéve Angliában, ahol az eddigiekhez képest több típusú befektetővel számolnak, illetve Olaszországban, ahol a közeljövőben a német, angol, francia és kevésbé a kelet-európai befektetőkre számítanak.