Hidak ura – A két torony

Két torony az Árpád híd lábánál – a Duna Tower és a Europe Tower csalhatatlan bizonyítéka a korszerű irodaépületek térhódításának. A sokak által küllemük miatt bírált épületek könnyen bérlőre találtak.

Két torony az Árpád híd lábánál – a Duna Tower és a Europe Tower csalhatatlan bizonyítéka a korszerű irodaépületek térhódításának. A sokak által küllemük miatt bírált épületek könnyen bérlőre találtak. A két új torony egyikét az Erste Bank még befejezés előtt megvette, a másikra pedig 30-40%-ban előszerződést kötöttek.

Presztízs-irodaházként aposztrofálják az Árpád híd lábánál épített két toronyházat fejlesztőik. Az iroda-beruházások színhelyeként rendkívül népszerű XIII. kerületben főként a Váci út mentén kapnak helyet a bérbeadásra szánt ingatlanok, egymás után sorakoznak a kisebb-nagyobb épületek, nem ritkán több ütemben épülnek az irodaházak. A toronyházak a metróvonal mentén haladó irodapiaci főútvonalból kicsit kiesnek, de mindenképpen figyelemre méltó ponton helyezkednek el, közvetlenül a Duna mentén a pesti oldalon.

A délebbre fekvő testvér, a Europe Tower már tavaly novemberben elkelt: azt az Erste Nyíltvégű Ingatlan Alap vásárolta meg, méghozzá azzal a céllal, hogy ide költözzön az Erste Bank Hungary Rt., mégpedig valamennyi leányvállalatával együtt. A 17 szintes épület tehát várhatóan ez év májusától ad majd otthont a cégcsoport minden egyes tagjának, így egy helyen találják meg őket az ügyfelek és az üzleti partnerek, és könnyebb lesz az együttműködés is a különféle tevékenységi körű Erste-társaságok között. Az adásvételi szerződés aláírását követően Kisbenedek Péter, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója úgy értékelte: ez hosszú távra megoldja a központi szervezeti egységek és a leányvállalatok egy helyen történő elhelyezését, hiszen az összesen 41 ezer négyzetméternyi hasznos alapterületű épület ideális munkafeltételeket biztosíthat a cég számára. A remények szerint a Europe Tower befektetésnek sem lesz rosszul jövedelmező, hiszen a kötvény- és részvénypiaci visszaeséssel egyidejűleg 2005 végén ismét meglódult az ingatlanalapok növekedésének üteme. Az ingatlan vételáráról ugyan nem láttak napvilágot számok, azt azért lehet tudni, hogy a toronyépület megvásárlása az Erste Nyíltvégű Ingatlan Alap eddigi legnagyobb befektetése a magyar piacon. Sokat elárul a léptékről az is, hogy ez a tranzakció volt a budapesti ingatlanpiac legnagyobb üzletkötése az előző esztendőben.

A Duna Towernek szintén egyre több biztos bérlője akad. Az átadás előtt négy hónappal a bérbeadásra szánt terület nagyjából 30-40%-ára már van jelentkező, jó részük már alá is írta a szerződést, másokkal az egyeztetések végstádiumában tartanak. Kisebb és nagyobb cégek egyaránt jelezték, hogy ide költöznének, mindezt alátámasztják az adatok: eddig a legnagyobb egybefüggő terület igénylője 2 ezer négyzetmétert vesz bérbe, míg a legkisebb helyigényű cég a minimálisan meghatározott bérleménynagyságot, 155 négyzetmétert foglal majd el. Tevékenykedik a Duna Towerben néhány hónap múlva informatikai, pénzügyi cég, kiadóvállalat, ügyvédi iroda, sőt vagyonvédelemmel foglalkozó társaság is. Ország Dóra, a Real Management Üzemeltető Kft. projektfelelőse rendkívül sikeresnek értékelte az északabbra elhelyezkedő tornyot, és ezt visszaigazolja szerinte a bérlők érdeklődése, ami a május 31-i átadás közeledtével mind jobban fokozódik. Nem csoda, hiszen a Duna közelsége és a panoráma sajátos hangulatot teremt az irodaházba költözők számára, látni innen a Margitszigetet, a budai hegyeket és a Parlamentet – magyarázza a projektfelelős, hozzátéve: ez sok vállalkozás számára presztízsértékű.

A Duna Tower épülete egyébként kívülről teljesen kész, most éppen a háromszintes bejárati csarnok üvegezésén dolgoznak a munkások. Belül pedig szerkezetkész a ház, és ez így marad azokon a területeken, amelyeknek még nincs meg a leendő “lakója”. A belső milyenségét ugyanis a bérlő igényeinek megfelelően alakítják ki, azaz a fal színe, a padló anyaga és színe, illetve egy sor más elrendezés aszerint készül majd el, hogy a bérbevevő milyennek szeretné látni azt. Így azzal kell számolni, hogy a bérleti szerződés aláírását követően két-három hónapra lesz szükség ahhoz, hogy a szerkezetkész irodaterületből beköltözhető legyen. Sztenderdnek számít az álpadló és a hűtőbordás álmennyezet, ahogy az elektromosan működtethető lamellák is mindenütt megtalálhatók lesznek – és ami ma már szinte általános, a bérlő abba is beleszólhat, hogy nyitott vagy cellás legyen a belső tér kialakítása.

A cégek extraként több dolgot is megrendeltek már leendő székhelyükre – volt, aki a szerverszoba padlózatát szerette volna megerősíttetni, más az üvegfal-rendszerekre volt hajlandó felárat fizetni. Az egyik jövendőbeli bérlő nagy akváriumot kért a szoba közepére, és emiatt speciálisan terhelhető padlót kellett készíteni. A Duna Tower fejlesztője, az osztrák Real 4 You nem az utolsó projektjét valósítja meg Budapesten, tervek már vannak a folytatásra, jelenleg épp telket keresnek. Ez ügyben már tárgyalnak is a kiszemelt ingatlan tulajdonosával.