Az otthon jövője
Magyarország legnagyobb távközlési vállalata egy innovatív és intelligens házat építetett a Siemens-szel és a Desidea Stúdióval együttműködve, hogy bemutassa, milyen lesz a jövő otthona. A legmodernebb telekommunikációs eszközökkel mindenki kipróbálhatja, hogyan lehet interneten keresztül szabályozni a szobák fényerősségét, hogyan lehet a hűtőszekrényen megjelenő nagymamával kommunikálni és hogy lehet lebukni, ha szülői kíváncsiságból illegálisan behatolunk a gyerekszobába.
A telekommunikációs eszközöket biztosító Siemens Smart Home megoldásai új irányt mutatnak a kommunikáció, a szórakoztatás és az automatizálás otthoni felhasználásának területén, vagyis lehetővé teszi, hogy egy hálózaton keresztül több háztartásban használt készülék összekapcsolódjon egymással, s így otthonunk szórakoztatóvá, biztonságossá és távvezérelhetővé váljon. A T-ház jelenleg a Jövő Háza Kiállítás keretén belül üzemel a Millenárison, meghatározott nyitva tartási renddel, de az ötletet adó berlini mintaház például több napra birtokba vehető, és megtapasztalható, hogy szeretne-e egyáltalán ilyen digitális otthonban élni az ember.
Az intelligens otthont bemutató kiállítói ház szerkezeti felépítése, némi túlzással talán nagyobb kihívást jelentett, mint maguk az új generációs kommunikációs eszközök kifejlesztése. A helyszín ugyanis a Jövő Háza galériája, ahova a tervezést és kivitelezést végző Desidea Stúdiónak egy acélszerkezetes vázat kellett állítani. Komoly statikai számításokat igényelt a ház megtervezése, ugyanis a galériának nincs elegendő teherbíró képessége, ahhoz, hogy egy másfél tonnás acélvázat elbírjon. Így a pillérekre terhelték a súlyt, ez pedig meghatározta a ház formai kialakítását is.
Akinek az intelligens otthon hallatán egy steril, krómozott acélból készült bútorokkal, futurisztikusan berendezett lakás víziója jelenik meg, azt ki kell ábrándítanunk. A T-ház komfortos, ám mégis jövőbe mutató, modern stílusú enteriőrje a ház tervezését, kivitelezését és berendezését végző Desidea Stúdió koncepciója volt. Különleges bútoraival egy olyan miliőt sikerült megalkotnia a stúdió vezetőjének, Pozsonyi József belsőépítésznek, és munkatársának, Tubákos Ádámnak, amely jól illeszkedik a szórakoztató otthon elképzeléséhez. Nincsenek unalmas formák, sőt, minden bútor játékosságot hordoz magában.
A hálószoba kialakításánál meghatározó szempont volt, hogy a nem egészen négyszögletű térbe olyan bútorok kerüljenek, amelyekkel optimálisan ki lehet használni a szoba minden szögletét és ívét. Így esett a választás a forgatható, kör alakú Prealpi ágyra, és ehhez a formai világához jól illeszkedő ?kör a körben? jellegű, ITre lámpatestre, amelynek kistestvére a stúdió által tervezett éjjeliszekrényen köszön vissza. A gyerekszobába az olasz Novamobili ifjúsági bútorai kerültek, s annak ellenére, hogy a szoba tele van high-tech kommunikációs eszközzel, a bútorok lendületes vonalvezetése, a kiegészítők vidám színvilága miatt sikerült megőriznie a tőle elvárható ?játszótéri? hangulatot.
A világítás megtervezésekor nem lehetett figyelmen kívül hagyni, hogy elsősorban az új technikai megoldásokat kell demonstrálni, ezért is kerültek a konyhával egy légtérben lévő nappaliba olyan látványos lámpatestek, mint amilyen a Fabbian által tervezett sok átlátszó üvegkockából álló lámpasorozat, vagy a konyhapult fölé helyezett ötletes lámpatest, amelynek különböző méretű, lefele fordított csiszolt kristálypoharak adják a buráját. Több helyen alkalmazták a korszerűnek számító LED technológiát is, hangulati elemként a padlóburkolatba építve, illetve a teraszon lévő hatalmas fát alulról, váltakozó színnel megvilágítva. A nappali kissé futurisztikus hatásáért pedig négy hosszú cső formájú lámpatest szolgál a Nemo-tól. Ezt a hatást tompítva, a szoba hangulatát erősen meghatározza a Leolux tervezte Archipel garnitúra előtti, alulról megvilágított üvegpadló, ahova egy kis stilizált kertet telepítettek a tervezők. Ennek a helyiségnek a homogén színvilágát ötletesen egészíti ki a Lago cég piros, hasáb alakú polcos szekrénye. Külön érdekessége a bútordarabnak, hogy a váz elfordítható, így belsőépítészeti elemként is funkcionál, ha éppen nem szeretnénk tartalmát a vendégek elé tárni.
A Desidea Stúdiónak nem ez volt az első találkozása az úgynevezett intelligens otthon kategóriájával, hiszen több, mint tíz éves belsőépítészeti múltjuk során kaptak már ehhez hasonló, épületautomatizálást is magában foglaló megbízást. De mindenképp nagy kihívást jelentett számukra a T-ház, már csak azért is, mert a teljes kivitelezésre húsz nap állt rendelkezésükre.