Sok esetben született felmentés a plázastop alól

A nemzetgazdasági miniszter negyvenegy esetben adott felmentést szeptember elejéig a plázastop korlátozásai alól az eddig beérkezett több mint száz kérelemből. A 2014 végéig érvényes korlátozást követő új szabályokról az addig felhalmozódó tapasztalatok alapján döntenek.

Augusztus végéig 108 alkalommal kértek felmentést a Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) a plázastop előírásai alól. A kérelmek a kereskedelem legkülönbözőbb területéről érkeztek, így volt köztük élelmiszer-, autóalkatrész- és vegyesbolt, ruházati áruház, illetve vendéglátó-ipari egység nyitására vonatkozó is – közölte kérdésünkre a tárca sajtóosztálya. A miniszter – a bírálóbizottság javaslatát figyelembe véve – 41 kérésre megadta az engedélyt, 51-re viszont nemet mondott, 16 esetben pedig még nem született döntés.

– Tagjaink egyelőre még nem jelezték, hogy gondot okozna nekik a plázastoptörvény. Sőt, a Mondo bevásárlóközpont például megkapta a felmentést. Kétségtelen ugyanakkor, hogy a gazdasági helyzetnek “köszönhetően” nincs különösen sok kérelem a bizottság előtt – mondta el a Magyar Nemzet kérésére Balatoniné Kiss Judit, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége főtitkára. Más szakértők is arra hívják fel a figyelmet, hogy a plázastoptörvény valamelyest visszaveti ugyan a nagyobb beruházásokat, de nem okoz jelentős problémát a kereskedőknek. A válság és az alacsony vásárlóerő miatt ugyanis a korábbinál jóval kisebb a beruházási kedv, ráadásul már jelenleg is igen nagy a boltok száma. Ugyanakkor a korábban kereskedelmi célú ingatlanok megvásárlásával kikerülhető a jogszabály – így jár el például a Cora hipermarketláncot felvásárló Auchan.

A 2014 végéig érvényben lévő szabályozás értelmében háromszáz négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi egységet csak a gazdasági miniszter engedélyével lehet építeni. A minisztérium azért javasolta a korlátozás bevezetését, mert Magyarországon tízezer lakosra 14,8 bolt jut, míg ugyanez a szám Nyugat-Európában alig 11. A jelenlegi átmeneti szabályozás célja, hogy az egyenlőtlen kereskedelmi ellátást kiegyensúlyozottabbá tegye, illetve hogy az új építmény ne jelentsen nagy környezetvédelmi terhelést a település számára, ugyanakkor a korlátozás ne akadályozza a munkahelyteremtést.

A lap kérdésére a minisztérium közölte, egyelőre az adatgyűjtés folyik, majd a benyújtott kérelmek, a kialakult hatósági gyakorlat ismeretében alkotják meg a 2015-től érvényes új szabályokat. Ezek egységes elvek szerint a környezetvédelmi, közlekedési, vidékfejlesztési, fogyasztóvédelmi szempontokat figyelembe véve rendezik majd a kereskedelmi egységek létesítésének szabályait.