Egyetem-fejlesztés: nem csak Budapesten…

A kormány 2020 utolsó napjaiban döntött arról, hogy még a 2020-as költségvetés terhére 20 milliárd forintot költ a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábbi nevén Szent István Egyetem) infrastrukturális fejlesztésére, nem csak Budapesten. A pénzügyminiszternek 2020. december 31-ig kellett átcsoportosítania a megfelelő forrást, de fejlesztik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet is. E beruházások közvetve az ingatlanpiacot is élénkíthetik, stabilizálhatják.

Egy másik döntésében pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Innovációs és Fejlesztési Központját készítette elő. Ezek szerint a kormány egyetért ezzel a fejlesztési koncepcióval és hogy az az ingatlan-nyilvántartás szerinti Budapest belterület 4107/24 helyrajzi számú ingatlanon valósuljon meg.

A beruházás előkészítésének és megvalósításának kormányzati felelőseként a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztert jelölte ki, az innovációért és technológiáért felelős miniszter együttműködésével.

 

A SZIE gödöllői főbejárata – a kép forrása: Wikipedia.org – VinceB 

Az előkészítés érdekében 1,76 milliárd forintot irányzott elő a 2021-es költségvetésben, de hasonló összeg jut erre a 2022-es és 2023-as években is. A javaslat szerint a beruházás során létrejövő vagyonelem vagyonkezelője és üzemeltetője a BME lesz.

Egyes vidéki nagyvárosokra is kihat egy másik egyetemi fejlesztési hír: e szerint a kormány 2020 utolsó napjaiban döntött arról, hogy még a 2020-as költségvetés terhére 20 milliárd forintot költ a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábbi nevén Szent István Egyetem) infrastrukturális fejlesztésére.

Buda mellett Gödöllő, Gyöngyös, Kaposvár és Keszthely is profitálhat…

A Innnovációs és Technológiai Minisztérium és a Kormány T/13676 sz. törvényjavaslata értelmében tehát a Szent István Egyetem 2021. február 1-jétől Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem néven működik tovább. (A parlament a tervezetet 2020 végén a CXLII. szám alatt elfogadta.)


A Szent István Egyetem jelenlegi formájában egyébként 2020. augusztus 1-jén jött létre, a korábbi Szent István Egyetem Gödöllői és Budai Campusa, az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Károly Róbert Campusa, a Kaposvári Egyetem és a Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon Karának integrációjával.

E hatalmas, integrált intézmény mintegy 15000 hallgatójával a Közép-Európa egyik legnagyobb  egyeteme. A Szent István Egyetem kiemelt célja, hogy az intézmény mezőgazdasági képzése a hazai és nemzetközi agrár-felsőoktatás megújításának zászlóshajója legyen, ugyanakkor megőrizve a számos tudományterületet felölelő képzéspalettát.

Az egyetem az előterjesztés értelmében 2021. február 1-jétől nyolc másik magyar felsőoktatási intézményhez hasonlóan alapítványi fenntartásban működne tovább. Ekkortól az intézmény részét képezné a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ kutatóhálózata is.

Ezek a fejlesztések hosszabb távon több tanulót is vonzhatnak, így az adott nagyvárosok albérleti piacaira mindenképp hatással lesznek.