5 dolog, amivel jelentősen növelheti ingatlana értékét

Aki ma az ingatlanpiacon labdába akar rúgni, annak alaposan fel kell készülnie. Akkor is, ha az ingatlanárak épp az egekbe szöknek és azokban az időkben is, amikor épp jóval alacsonyabb áron lehet hozzájutni egy minőségi házhoz, lakáshoz. Most összeszedtünk néhány szempontot, amivel jelentősen növelhetjük az ingatlan értékét.

Kép forrása: Unsplash

Megfelelő szigetelés

Egy jól szigetelt épület magasabb energetikai besorolásba kerülhet és mindenképp nő az értéke, hiszen az új tulajdonosnak már nem kell gondoskodnia a szigetelésről. A 21. században a közép-európai házak és így a magyar épületek esetében is elengedhetetlen a megfelelő szigetelés. Ez vonatkozik a födémszigetelésre, a homlokzati, lábazati és aljzati szigetelésre egyaránt. Rengeteg hőenergiát és rezsit spórolhatunk azzal, ha az épület rendesen, szakszerűen körbe van szigetelve. Magyarországon a házakat a 70-es évekig egyáltalán nem szigetelték. Nyugat-Európában az olajválság és az energiahordozók válságának hatására rádöbbentek, hogy a jó szigeteléssel rengeteg nyersanyagot lehet spórolni. Ha van egy ház, ami rosszul volt szigetelve, akkor a megfelelő szigeteléssel akár 30-50% rezsit spórolhatunk! Ha már volt valamilyen szigetelés, akkor kisebb lesz a spórolás mértéke. És nem csak a fűtésen, de a hűtésen is sokat foghatunk a jó szigeteléssel. Persze ez a légkondi és a fűtés használatától is függ, van olyan család, ahol már 25 fok fölött állandóan használják a légkondicionáló berendezést, mások vidáman bírják a 28 fokot. Megfelelő, jó minőségben kivitelezett fújható üveggyapot szigetelés elvégzése után, legalább 20-30%-os költségmegtakarítással lehet számolni. Egy jól kivitelezett szigeteléssel akár 5-7 fokkal is hűvösebb lehet egy jól szigetelt épületben nyáron. Télen pedig sokkal kevesebb lesz a fűtésszámlánk. Nyáron kevesebbet fogjuk használni a klímát. A klíma helyes használata ugyanakkor odafigyelést igényel, a nem megfelelően beállított hőmérséklet, a túl nagy hőingadozás, a megspórolt karbantartás és tisztítás, valamint a nem megfelelő védekezés mind-mind hatással lehet szervezetünkre. A klíma használat kikerülhetetlenül kellemetlen mellékhatása azonban a jelentős villanyszámla, ami szintén jelentősen csökkenthető ha a födémre megfelelő vastagságú hőszigetelés kerül

 

A szigetelés hatására kevesebb hőenergiát, áramot használunk, kevesebb károsanyag kerül a levegőbe a háztartásunk üzemelése során, ráadásul komfortosabb lesz az otthonunk és ezt az ingatlanvásárlók is pontosan tudják. Magasabb árat kérhetünk egy olyan épületért, lakásért, amit szakszerűen szigeteltünk.

A fűtés korszerűsítése

Ez is az épület energetikai fejlesztéséhez tartozik. A legtöbb házat, lakást ma gázcirkóval fűtik, azonban nem mindegy, hogy milyen hatékonysággal és az sem, hogy van-e esetleg alternatív fűtési megoldás az épületben. A fűtés esetében az egyik legcélszerűbb, legolcsóbb fejlesztés, ha automatizáljuk a működését. A legjobb, ha az egyes helyiségeket külön-külön érzékelővel látjuk el, így más hőmérsékleten tudjuk tartani a gyerekszobát és a vécét, nem fogjuk fölöslegesen használni a fűtőanyagot. További értéknövelő beruházás, ha megújuló energiaforrásból oldjuk meg a fűtést. A legerősebb (és sajnos a legdrágább) versenyző a napelemről üzemeltetett hőszivattyú, ami padló-, fal- vagy mennyezetfűtésen keresztül melegíti, esetleg hűti az épületet. Ennél azért olcsóbb megoldás, ha szintén napelemről üzemeltetett fűtőpaneleket használunk.

A nyílászárók cseréje és megfelelő árnyékolástechnika

A szigetelés és a fűtéskorszerűsítés mellett energetikai szempontból nélkülözhetetlen, hogy jó minőségű, jól szigetelő nyílászárók legyenek az épületben. Ha a vásárló azt látja, hogy az ablakokban háromrétegű üveg van, jó minőségű, jól szigetelő profilok, rendben van a vasalat és a tömítés, megnyugszik, hogy ezzel a tétellel sem kell foglalkoznia a következő 20-25 évben. A jó nyílászárók a komfortosság, a hőszigetelés, hangszigetelés és a megfelelő szellőztethetőség szempontjából is nélkülözhetetlenek. Viszont arra is figyeljünk, hogy különösen a nagy méretű ablakok, üvegfelületek esetében fontos az árnyékolás, hiszen a nyári hőségben sokszor csak úgy teremthetünk élhető hőmérsékleti körülményeket, ha megfelelő külső árnyékolástechnikával dolgozunk.

Épületgépészet

A fűtéskorszerűsítéshez kapcsolódva fontos, hogy az ingatlan korszerű legyen épületgépészeti szempontból is. Az elektromos hálózat, a víz-, gáz-, fűtésrendszer, csatornarendszer nem lehet elavult, mert az kihat az épület működésére és az értékére is.

Mi számít még értéknövelő beruházásnak?

Értéknövelő beruházás lehet az energetikai fejlesztés, a gépészet felújítása, a burkolat cseréje, a festés-mázolás, a kertrendezés, a medence építés, a wellness-részleg fejlesztése, a konyha vagy a fürdőszoba felújítása. Ha eladásra készítjük fel az ingatlant, azért érdemes átgondolni néhány szempontot. Nem biztos, hogy szerencsés milliós nagyságrendben felújítani a fürdőt vagy a konyhát a saját ízlésünk szerint. A mi elképzelésünk nem feltétlenül vág egybe a leendő vevő víziójával. Ebből a felsorolásból is láthatjuk, hogy mást értünk értéknövelő beruházás alatt mondjuk egy lakótelepi lakásnál és mást egy vidéki, hegyoldalba épített családi ház esetén. Ha sikeresen eladtunk egy házat, adóznunk kell a bevétel után. De nem mindegy, hogy mekkora összeg után fizetünk. Jó hír, hogy az értéknövelő beruházásokat le lehet vonni költségként. Vagyis ha eladtunk egy házat 49 millió forintért, de értéknövelő beruházásként ráköltöttünk 7,5 millió forintot, akkor nem 49 millió, hanem csak 41,5 millió forint után kell adóznunk. Sőt, azt az összeget is levonhatjuk, amennyiért az ingatlant korábban megvásároltuk. (És még jó néhány összeget: a megszerzéssel összefüggő egyéb kiadásokat és az eladással összefüggő egyéb kiadásokat is.)

Az értéknövelő beruházás igazolásának akkor van szerepe, ha az eladást megelőző 24 hónapban végeztettük el a munkát és fel tudunk mutatni a munkadíjról és az anyagköltségről is számlát. Ha a 24 hónapba nem férünk bele vagy a munkát magunk végeztük házilag, esetleg egy ismerősünk dolgozott ingyen, akkor sajnos nem lehet elszámolni ezt az összeget.