Mitől dugult el a lefolyó? A konyhai dugulás 3 leggyakoribb oka

A konyhai mosogató kritikus terület, legalábbis, ami a dugulást illeti. Az egyik leggyakrabban előforduló háztartási dugulási gond, amivel valószínűleg már mindenki találkozott az élete során. Ez az, amit alapvetően el lehetne kerülni, csupán némi odafigyelést igényel. Rendszeres tisztítással és a szűrő használatával csökkenthetjük a kialakulásának esélyét.

De vajon mitől alakul ki, mik vezetnek az eltömődéshez? Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mi a konyhai dugulás 3 leggyakoribb oka.

Mitől dugulhat el a lefolyónk?

A mosogató eldugulása egy igen gyakori probléma, nem kell megijedni, ha otthon ér bennünket a gond. Mivel ez a terület van leginkább kitéve a szennyeződéseknek, így ha nem figyelünk, pár nap alatt eldugulhat a rendszer. Amennyiben azonnali segítségre lenne szükséged, látogasd meg a dugulaselharitas.net oldalt! Itt lehetőséged van kérdéseket feltenni, segítséget kérni, szakemberhez fordulni, hiszen nem minden dugulást tudunk otthon kezelni.

1.   Ételmaradék

A mosogató eltömődését olyan tényezők okozhatják, mint a lerakódott ételmaradékok, a szappanhab, vagy éppen a zsírok. Ezek mind akadályozzák a víz megfelelő folyását, ami nem csak szagokkal, hanem rengeteg kellemetlenséggel is jár. A mindennapos főzés, a mosogatás mind ételmaradékokkal jár, az edényeken ragadt zsír a lefolyóba kerül, ami aztán lerakódik, időzített bombaként pedig bármikor dugulást okozhatnak.

2.   Kávézacc és liszt

Aki kávézik, valószínűleg a mosogatóba üríti a zaccot, mondván, hogy gyorsan és hatékonyan tisztíthatja meg a kávéfőzőt. Pedig bele sem gondolunk, hogy a kávézacc ugyanúgy zsíros, a mosogatótálcába való ürítése pedig hatalmas kockázatot jelent. Megtelepedik a szifon alján, ami egy idő után teljesen eltömíti azt.

Hasonlóan viselkedik a száraz liszt, ami szintén gyakran landol a mosogatóban. Mindegy, hogy rántott húst készítünk, esetleg süteményt sütünk, valamennyi biztosan a tálban ragadt. A liszt a vízzel elkeveredve ragadós és tésztaszerű lesz, ami aztán letapad a elfolyóra, a csövekre, dugulást okozva ezzel.

3.   Sütőolajok és zsírok

Sorolhatnánk ezt is az ételmaradékokba, de amikor a sima sütőolajat a lefolyóba öntjük, amiben korábban rántott húst vagy fasírtot készítettünk, az már nem szimpla maradék. A zsír és az olaj letapad a vezetékekben, ami egy idő után szagossá válik, így nemcsak dugulást okoznak, hanem bűzösek is lesznek.

Mind a mosogatónk, mind pedig a környezetünk védelme érdekében a sütőolajat sose öntsük a lefolyóba. Helyette válasszunk egy műanyag üveget, majd adjuk le a kijelölt gyűjtőhelyeken. Ma már szinte minden városban, de még a falvakban is vannak ilyen tárolók, ahova bármikor elvihetjük a maradék olajat.

Mit tehetünk a dugulás ellen?

Mindenekelőtt próbáljuk meg házi praktikákkal megoldani a helyzetet. Nem biztos, hogy azonnal szakemberre lesz szükség, hiszen kisebb dugulásokkal könnyedén elbírunk. A legjobb persze kis lyukú lefolyórácsot használni, ami összegyűjti az ételmaradékokat azelőtt, hogy az a csövekbe kerülnének.

Ha megtörtént a baj, akkor pedig használhatjuk a jól bevált ecetet, pumpát, esetleg csőgörényt. Ezek mind hatékony segítséget nyújthatnak dugulás ellen. Míg előbbi kettő az enyhe problémák kapcsán jöhetnek szóba, addig utóbbi már inkább a nagyobb gondok esetében jelenthet megoldást.

Mi a helyzet a vízkőoldóval?

Nem, nem a duguláselhárító készítményekről van szó. A vízkőoldó ugyanis megelőzheti a dugulásokat. Időről-időre nem árt forró vízzel átmosni a mosogatótálcát, amihez véletlenül se használjunk 100 fokos vizet, hiszen az megolvaszthatja a PVC csöveket. A legjobb a csapból jövő forró víz, ami olyan 60 fok körül lehet. Ez nem tesz kárt a vezetékekben, azonban oldja a szennyeződéseket.

Kevesen tudják, de a vízkőoldó remek megoldás a lerakódások esetében, hiszen a vízkő szintén gyakran okoz dugulást a háztartásokban. Amennyiben észreveszünk egy kisebb problémát, azonnal vessük be az üzletekben megvásárolható szilárd, szemcsés állagú granulátumot, esetleg a gél vagy folyékony tisztítókat. Bármelyik hatékonyan távolíthatja el a vízkövet, így a zsír és a szennyeződés kisebb eséllyel tapad meg a csövek falain.