Végre felújítják a a Budai Vár szégyenfoltját?

Csaknem 700 millió forint átcsoportosítását rendelte el a kormány a Honvéd Főparancsnokság egykori épületének részleges felújításához. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlöny keddi számában jelent meg.

A Budai Várban található Honvéd Főparancsnokság részleges rehabilitációjára 697,7 millió forintot csoportosítanak át a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból az Emberi Erőforrás Minisztériumának költségvetési fejezetébe. Azt nem tudni, pontosan milyen munkára fordítják majd ezt az összeget.

Az épület valaha többszintes volt, a bejáratánál timpanonnal és kupolával. A második világháborúban azonban annyira megrongálódott, hogy nagy részét lebontották és csak egy torzó maradt meg. A mai napig ez a torzó áll a Köztársasági Elnöki Hivatalnak otthont adó Sándor-palota és Nemzeti Táncszínház épületének közvetlen közelében.

A torzó felújítására, továbbépítésére és újrahasznosítására számtalan terv született,  de egyiket sem valósították meg. Volt, aki digitális könyvtárat, kulturális közintézményt, mások Gyerekvárat álmodtak oda.

2004-ben tervpályázatot írtak a Honvéd Főparancsnokságra, és Kis Péter tervét rangsorolták első helyre, a magyar kultúra európai teljesítményét, kapcsolatrendszerét és a magyar államiság szimbólumait bemutató kiállítást álmodtak az épületbe.

Egy 2007-es terv szerint a turisztikai funkció mellett a magyar alkotó szellem panteonját alakították volna ki az egykori főparancsnokságon. Ugyanebben az évben az épület bekerült a kormány által kiemelten kezelt palotafelújítási projektbe, amellyel összesen tízmilliárd forintra pályáztak az EU-nál. 2009-ben viszont az akkori kormány és a fideszes vezetésű I. kerületi önkormányzat vitája miatt meghiúsult végül a felújítás. 

Az Ország Közepe című projekt tervezői tavaly információs központot és mobil kiállító teret álmodtak a torzóba, amelynek még használható részeit bejárhatóvá tennék. Szó volt arról is, hogy hangversenytermet alakítanak ki, amelynek része lehetne a torzó.