Üzlethely-piaci körkép

Az üzlethelyiség-piacot a válság alapjaiban érintette: nagyon magas a boltok cserélődési rátája, a fejlesztési elképzelések megnyirbálódtak. A kereskedelmi ingatlanpiac értékelése több mint egy éve hullámzó tendenciát mutat, 2010. októberében valamelyest javult. Az ingatlanos cégek a következő egy évben – a keleti régió kivételével – javuló piaci helyzetre számítanak.

Ezt a derűlátást a keresleti oldal képviselőinek várakozásai nem támasztják alá, ezek ugyanis lényegében változatlan várható keresletre utalnak. Az új építésű üzletek eladási árai a következő 12 hónapban a legtöbb területen stagnálnak, a használtaké tovább esnek. A bérleti díjak várhatóan nem változnak, talán a vidéki körzetekben lehet icipici emelkedésre számítani.

 

A kiskereskedelmi forgalom júliusban és augusztusban már nem csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakokhoz képest, megállni látszik tehát a 2007 óta tartó folyamatos zsugorodás. Mindazonáltal a piaci lehetőségek hosszan tartó szűkülésének negatív következményeit a szereplők még sokáig érezni fogják. A verseny erőssége az elmúlt időszakban nem csillapodott, sőt. A kiskereskedelmi üzletek cserélődési rátája 2009-ben minden valószínűség szerint elérte a 17%-ot, azaz minden hatodik bolt üzemeltetőjében változás állt be. A lakosság pénzügyi lehetőségeinek beszűkülése kissé megváltoztatta a korábban kialakult értékesítési arányokat: e folyamat nyertesei a diszkont-láncok és a kisebb üzletek, miközben a hipermarketek részesedése némileg csökkent. Az előttünk álló időszakban várható a kiskereskedelmi szektor magához térése, de a beruházások, a fejlesztések üteme már nem lesz a „régi” – a nagyobb láncokra kivetett ideiglenes válságadó minden bizonnyal visszafogja a vállalati tervezők fantáziáját.

 

A kereskedelmi ingatlanok piaci helyzetének megítélése és a jövőben várható piaci helyzetre vonatkozó várakozások*

 

 

Helyzetértékelés

Várakozás a következő 12 hónapra

Várható változás

2010. július

2010. október

Változás

Budapest

-50

-42

 

-34

 

Kelet-Magyarország

-43

-44

 

-44

 

Nyugat-Magyarország

-60

-43

 

-30

 

Összesen

-51

-43

 

-35

 

 

    */ egyenleg-mutató: értéke 100, ha minden válaszadó pozitív és –100, ha minden válaszadó negatív választ ad

 

Az üzlethelyiségek piacának megítélése 2008. októbere és 2009. júliusa között folyamatosan romlott, majd attól fogva hullámzik. A jelen felmérés során éppen javulás volt érzékelhető az egy negyedévvel ezelőtti helyzethez képest – a piaci helyzet értékelése országos átlagban visszatért a félévvel ezelőtti szintre. Az országos trendből Kelet-Magyarország kilóg, itt nem következett be javulás. Budapesten a válaszadók 16%-a érzékelt nagy, 53%-a kisebb túlkínálatot, 31%-uk kiegyensúlyozott piacot.

 

Az ingatlanokkal foglalkozó cégek válaszadó képviselői a következő egy évben – országos átlagban – valamelyest javuló piaci helyzetet jeleznek előre. Ebből a szempontból az egyetlen kivétel ismét csak Kelet-Magyarország: itt stagnálásra lehet számítani. A jövőre vonatkozó várakozások a jelen felmérés során szignifikánsan kedvezőbbek, mint voltak 2010 júliusában.

 

Az ingatlan-portfoliót változtatni tervező cégek szándékai az üzlethelyiségek piacán a következő egy évben (a portfoliót változását jelzők százalékában)

 

 

A saját üzlet területe

A bérelt üzlet területe

Csökken

Csökken

Budapest

0 (6)

5 (24)

0 (7)

0 (13)

Pest megye

10 (0)

0 (20)

0 (0)

0 (10)

Kelet-Magyarország

13 (11)

9 (11)

4 (0)

8 (17)

Nyugat-Magyarország

5 (0)

8 (12)

3 (0)

3 (4)

Összesen

8 (5)

8 (17)

3 (2)

5 (12)

 

Zárójelben az előző – 2010. júliusi – felmérés adatai.

 

A gazdálkodói szféra reprezentánsai nem ennyire optimisták, hiszen ők – országos átlagban – a tulajdonosi és a bérleti szegmensben is lényegében stagnáló keresletet valószínűsítenek.

 

Az üzlethelyiségek értékesítési árának a következő 12 hónapban várható változása (százalékos változás a jelenlegi árakhoz képest)

 

 

Értékesítési árak

Bérleti díjak

Új ingatlan

Használt ingatlan

Budapest

0 (-2)

-1 (-4)

0 (0)

Pest megye

0 (0)

-5 (-4)

0 (0)

Kelet-Magyarország

-4 (0)

  -5 (-1)

2 (0)

Nyugat-Magyarország

0 (-1)

 -4 (-5)

1 (0)

Összesen

-1 (-1)

-3 (-4)

0,5 (0)

 
Zárójelben az előző – 2010. júliusi – felmérés adatai.

 

Az új építésű ingatlanok esetében lényegében árstabilitásra, a keleti régióban érdemi áresésre lehet számítani. A használt ingatlanok esetében Budapesten 1%-os, vidéken további 4-5%-os árcsökkenés valószínű.

 

A bérleti díjak a következő egy évben – a válaszadók előrejelzési szerint – a fővárosi agglomerációban várhatóan nem változnak, vidéken azonban elképzelhető egy nagyon enyhe emelkedés.