Túlkereslet mutatkozik a tetőtéri lakások piacán

Budapest belvárosában szinte egyedül a tetőtéri lakásoknál beszélhetünk arról, hogy nagyobb a kereslet a lakások iránt, mint a kínált ingatlanok száma. A tetőtéri lakásokat legtöbbször azért keresik a vásárlók, mert régi építésű házban vehetnek vadonatúj lakást, ami csendes, világos és általában még erkély is jár hozzá.

Ugyan az újépítésű lakások ára általában öt évig jobban emelkedik, a tetőtéri lakások ára jóval stabilan és folyamatosan nő, hasonlóan, mint a régi házak lakásaié.

A belvárosban nagyjából két csoportra oszthatóak a tetőtéri lakások típusai, az egyik csoportba a VI., VII., XIII. kerületi, 350-450 ezer Ftnm árú lakások tartoznak, amelyek iránt leginkább a hazai vásárlók érdeklődnek (kb. 60-80 négyzetméteres lakások). A másik csoportba az V. kerületi, Andrássy úti szecessziós lakások tartoznak, amiket magasabb áruk miatt (600 ezer – 1 millió Ft) inkább a külföldiek vásárolnak (100 négyzetméter feletti lakások). Ők azért is szeretik igazán a tetőtér beépítéseket, mert ilyen esetben egy teljesen új lakást vásárolhatnak meg, akár látatlanban is. A Central Home évente nagyjából 1500-2000 értékesítési megbízást köt, ebből azonban megközelítőleg 40 lakás tetőtéri, ami jól mintázza a belvárosi piac méretét is: az értékesített lakások 3-5 %-át teszik ki a tetőtéri ingatlanok.

A tetők beépítése egy nagyon hosszú folyamat, és általában két módja van: az egyik megoldás az, amikor az építtető bemegy a hivatalba, és engedélyt kér arra, hogy az általa kinézett házra lakást húzhasson fel. Ez a variáció azért nehézkes, mert ahhoz, hogy egy házon további lakások épüljenek, az összes lakó beleegyezése kell, ami ebben az esetben nem garantált. A másik variáció az, amikor maguk a lakók keresnek fel egy építtetőt azzal, hogy szeretnék eladni a tetőteret, lakásépítési célra. A hosszú évek tapasztalata azt mondja, hogy leginkább azok a projektek valósulnak meg, ahol a lakók maguk értékesítik a házuk tetejét, hiszen ilyenkor nekik is fontos, hogy beépüljön a tetőtér.

“Ezeknek a lakóknak az a motivációjuk, hogy így a házat fel kell újítania, valamint liftet is kell építenie a beruházónak.” – mondta el Ben Ezra Yizhaq, a Central Home cégvezetője, majd folytatta: „Értékesítői tapasztalat, hogy csak nagyon kis arányban ad motivációt a lakóknak, hogy az építkezéseknek köszönhetően a lakások ára emelkedni fog. Pedig egy tetőtéri beépítésnek köszönhetően akár 20-25 %-al is emelkedhet a házban lévő lakások ára, hiszen általában ezek az épületek a beépítés előtt nagyon kopottak, rossz állapotban vannak. Az építtetők általában szándékosan rossz állapotú házakat választanak, hiszen nagyjából 35-40 millió forintért, – amiben a felújítás költsége is benne van -, hozzájutnak a tetőhöz. Egyébként egy építtető a városban csak jóval drágábban tudna telekhez jutni, feltéve, hogy talál szabad területet.”

A tetőtéri lakásokra specializálódott építtetők száma jelenleg nem sok, a piac sem nevezhető telitettnek ezen a területen. Amíg a tömérdeknyi bürokratikus akadály el nem hárul az építtetők elől addig igazából változás sem várható. Előfordult már olyan is, hogy éveket csúszott egy beruházás megvalósulása, sőt, akár a lakások felépülése után is előfordulhat, hogy végül nem lehet megkezdeni a lakások értékesítését. (Emiatt a bizonytalanság miatt sokszor a bankok garanciát sem vállalnak ezekre a lakásokra.)

Nagyon sok múlik azon is, hogy milyen a kapcsolat a házban lakókkal, hiszen az építés megkezdésétől kezdve, mindenhez az ő hozzájárulásuk kell. Először is át kell írni az alapító okiratot, mindegyik lakónak bele kell egyeznie az építkezésbe (még azoknak is, akik külföldön élnek, vagy azoknak is, akik örökölték a lakást). Az építkezés, ha minden rendben zajlik, általában 9 hónapig tart. Ezután kapják meg az építtetők a használatbavételi engedélyt, a tulajdoni lap csak két évvel a használatbavételi engedély után érkezik meg.

Az is előfordulhat, hogy a lakók az építkezés során feldühödnek az építtetőkre, és nem járulnak hozzá a használatbavételi engedély kiadásához. Tehát ezért is nagy a kockázata az építtetőnek, és ezért is fontos, hogy jó kapcsolatot ápoljon végig a lakókkal. “Általában minden tetőtéri építkezés mosolyogva kezdődik, és dühösen zárul, hiszen a lakóknak erre a 9 hónapra igencsak megromlik az életszínvonala a zaj, a kosz miatt. A ház tulajdonképpen építkezési területté válik.” – osztotta meg tapasztalatait Ben Ezra Yizhaq, a Central Home cégvezetője.

Lakásvásárlási tanácsok
Ben Ezra Yizhaq, a Central Home cégvezetőjének tanácsai:

“A lakást keresőknek fontos lenne arra odafigyelnie, hogy olyan építtetőnek a lakását vegye meg, akiknek már van referenciája, hiszen ez is igazolja azt, hogy rendelkezik azzal a megfelelő anyagi háttérrel, ami szükséges az építkezés befejezéséhez. Többször fordult már elő olyan, hogy egy építtetőnek, akinek máshol is voltak építkezései, a máshol épülő lakások miatt elfogyott a pénze, így a tetőtéri lakás végül nem épült fel.”

“Fontos lenne továbbá, hogy a vásárlók elvárják az építkezés előtt, hogy az építtető garanciát vállaljon a felépülésre, és a minőségre.”

“Tetőtéri lakásvásárláskor figyelembe kell venni, hogy milyen anyagokból készült a lakás, érdemes egy minőségi ellenőr véleményét is kikérni a vásárlás előtt.”